İzmir’de “Şed Kuşanma Töreni” düzenlendi

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince “Cömertlik Haftası” nedeniyle şed kuşanma töreni düzenlendi.

Han Meydanı’nda planlı törende konuşan İzmir Vali Vekili Hulusi Doğan, ahilik kavramının hem toplum hem bile esnaf üzere oylumlu olduğunu söyledi.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu’ya düzenlediği etkinlikten belde teşekkür fail Doğan, “Çokça mefret bir değerimizi, daha çok unutmamamız müstelzim tıpkısı değeri, yeniden uyarmak ve geleceğe yısa etmek üzere bu kabil organizasyonların önemi var. Cömertlik teşkilatının özü ve sözü türe, cömertlik ve iyi herif olmanın birlikte mebzul bire bir de esnaf olmaya müteveccih yani hem bakım için eğitim var hem üstelik insani terbiye var. Anadolu’nun gücük zamanda millileşmesi ve gelişmesinde bildirme şişman rolü oynayan kurum Ahilik teşkilatıdır.” dedi.

İESOB Başkanı Zekeriya Bahtiyar da ahilik geleceğinin yaşatılması için himmet yaptıklarını söyledi.

Cömertlik kuralları uygulanırsa dünyanın güzelleşeceğinin tamlayan Mutlu, “Esnaf ve sanatkar namına ürettiğimiz para ve hizmetleri günün şartlarına bakarak, kendimizi yenileyerek, dijitalleşmeyle, ilimle, bilimle ve teknolojiyle harmanlayarak adamakıllı ahlakla yoğurup insanların hizmetine sunmalıyız.” diyerek konuştu.

Han Belediye Reisi Abdül Keleş ise henüz evvel Kırşehir’de yapılan şed kuşanma töreninin akıbet yıllarda İzmir’de yapılmasının kebir olduğunu anlattı.

Han Belediyesi adına rastgele antlaşma esnafın yanı sıra olduklarını hatırlatan Batur, “Hele şehremaneti olarak yeni nev koronovirüs (Kovid-19) salgını sürecinde esnafımızla dayanışma ruhu içre baş başa olduk. Kurduğumuz esnaf masası ile herhangi bir ant sizlerin yanındayım olmaya dahi bitmeme edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından yılın ahisi 42 yıllık aşevi İbrahim Çelik, yılın kalfası oto tamircisi Hisse Senedi Ahu ile yılın çırağı kuyumcu Miğfer Akasya’ya kaftanlarının giydirmesinin peşi sıra şed kuşandırıldı.

Törene, İYİ Fırka Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, İzmir Ilbay Yardımcısı Bilgelik Dengeşik, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.Share: