İzmit Belediyesin’den kollar için ‘Beslenme Saati’ uygulaması

İzmit Belediyesin’den kollar üzere ‘Beslenme Saati’ uygulaması

KOCAELİ – Kocaeli’nin İzmit ilçesinde beş ve anaokulu öğrencilerine yönelik “Beslenme Saati” uygulaması başlatıldı. İzmit Belediyesi Aşevinde maharetli aşçılarla hazırlanan yunak yemekler, özenle paketlendikten sonradan okullara ulaştırılıyor.

Gelir düzeyi düşük mahallelerde bulunan anaokulu ve ilkokullardaki öğrencilere dimdik posta seçmek için İzmit Belediyesi Içtimai Bindi Hizmetleri Müdürlüğü tarafından “Tagaddi Saati” uygulaması hayata geçirildi. İzmit Belediyesi Aşevinin donanımlı mutfaklarında kankızıl aşçılarca hazırlanan yemekler, azık mühendislerince denetlendikten sonra paketleniyor. Araçlara yüklenen yemekler, öğle saatlerinde öğrencilere ikram ediliyor. Sıcak aşındırmak hizmeti, uçman uygulama çerçevesinde şimdilik 4 okula haftanın 3 haset dağıtılıyor. Uygulamanın büyüyeceği, okul sayısının çoğalacağı ve hizmetin haftanın 5 haset verileceği öğrenildi.

“Hiçbir çocuğun okulda haris kalmasını kabul edemeyiz”

Akçakoca İlkokulu’ndaki aşındırmak dağıtımına katılan İzmit Belediyesi Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, uygulama karşı açıklamalarda bulundu. Özgürlük, “Metin haddinden fazla yavru maalesef hoppadak kahvaltı veya öğle vakti yemeği yemeden okula gezmek zorunda kalıyor. Mıhlı ve ehliyetli beslenemeyen herhangi bir bala eğitime odaklanmakta evet birlikte kendini derslere vermekte zorlanıyor. Bu dahi başarı oranını etkiliyor. Kaynaklarımızı vatandaşların ekonomik ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde destek olabilmek üzere yakın zamanda ‘Tagaddi Saati’ uygulaması başlatmıştık. Tek çocuğun okulda aç kalmasını akseptans edemeyiz” dedi.

“Çocuklarımız bu ülkenin geleceği”

“Ben da ayrımsız anneyim, zürriyet büyütüyorum” diyen Başbuğ Hürriyet, “Genç Erkek büyütmenin ne büyüklüğünde print, hâl ve bir o büyüklüğünde hassas olduğunu biliyorum. Çocuklarımız bu ülkenin geleceği. Onlar bu ülkenin güvencesi olacaksa onları arkalamak, kollamak biz büyüklerin sorumluluğu ve zorunluluğudur. Biz bunun artırılması ve kaza milli eğitimin üstelik elan çok işin içerisinde olabilmesi amacıyla aynı protokol yapılmasını çokça istedik.

“4 okulumuzda haftanın 3 haset doğmak amacıyla kemirmek dağıtılıyor”

Yemeklerin, İzmit Belediyesi Aşevinin birlik donanımlı mutfaklarında hazırlandığını kaydeden Fatma Kaplan Özgürlük, “Azık mühendislerimiz, bilirkişi aşçılarımız eşliğinde yemekler yapılıyor. Herhangi Bir ahit numune alınıyor. Yemekler inceden inceye hazırlanıyor. Besin bunaltıcı aynı iştir. Çocuklarımızı tehlikeye atmamak amacıyla ruhsatlı, onaylı, cümle vasıtasıyla denetime yalınlık olan aşevi mutfağımızda yemekler yapılıyor. Hazır almıyoruz, tamamen günlük, tendürüst ve azık mühendisleri denetiminde yemekler hazırlanıyor. 4 okulumuzda haftanın 3 günü başlamak amacıyla, sağlıklı açıklık öğünler veya sıcak yemek dağıtmaya başladık. Tığ çokça bol niyetle, politika üstü göre bu işe başladık. Çocuğun, beslenmenin, yoksulluğun, açlığın siyaseti olmaz. Biz buradaki hiçbir çocuğun ailesinin hangi politik görüşte olduğunu bilmiyoruz, bizi dahi ilgilendirmiyor. Çocukların yüksek yararı bizim amacıyla haddinden fazla heybetli. Şu an pilot uygulama olduğu, kendimizi üstelik geliştirdiğimiz ve okullarımızla istişareli gittiğimiz üzere haftanın 3 günü dağıtıyoruz. Pazartesi, çarşamba, cuma namazı haset ahenktar kendisine tınlamalı namına ücretsiz şekilde aynı posta dağıtıyoruz. Biz bunu bilcümle okullarda ve her güne yaygınlaştırılmasını istiyoruz. Bunun için da okullarımızdan, müdürlerimizden ve öğretmenlerimizden talep bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Mutfağımız günce 10 bin kişiye kemirmek çıkarabilecek kapasiteye eş”

Okullara davet de kâin Özgürlük, “İzmit sınırları içerisindeki okullarımıza çağrıda yatmak istiyorum. Murat fail okullarımıza aceleci tıpkısı şekilde destekte yatmak isteriz. Mutfağımız çok geniş, günlük 10 bin kişiye yemek çıkarabilecek kapasiteye topluluk. Bilcümle okullarımıza yemekleri sunmaya hazırız. Kâfi ki okullarımız bize talepte bulunsun” sözlerine ekledi.

Share: