İzmit Belediyespor gözünü Süper Lig’e dikti

– İzmit Belediyespor gözünü Süper Lig’e dikti

İzmit Belediyespor Başantrenörü Fırat Okul:

“Takımı finale odaklıyoruz, oyuncular üstelik lüzum istemez kendilerini oraya odaklıyor”

“Play-off’lar farklı duygularla oynanır, oyuncuların tecrübesi sahaya yansıyacaktır”

KOCAELİ – Türkiye Kadınlar Basket Ligi’nde itila play-off’u oynamayı garantileyen ve gözünü Süper Lig’e çeviren İzmit Belediyespor’da Elazığ deplasmanı mesaisi başladı. Ligin sonu yaklaşırken İzmitli perilerin biricik hedefi yeniden ense lige çıkmak.

Türkiye Kadınlar Basket Ligi’nde güzeşte oynanan maçta DİBA’yı yenik ederek play-off’a avantajlı giriş önünde eke bir aşama atan İzmit Belediyespor’dahi çalışmalar eksiksiz hızıyla sürüyor. İzmitli periler, cumartesi haset oynayacağı Elazığ İl Özel İdare Basket ile oynayacağı karşılaşma üzere bugün İzmit Atatürk Spor Salonu’nda alıştırma gerçekleştirdi. Ligde 42 puanla 2. sırada kâin İzmit Belediyespor’un kalan fikstürden beklentisi baştan Süper Lig’e çıkmak. Elazığ deplasmanı öncesi Başantrenör Fırat Meslek açıklamalarda bulundu.

“Takımı finale odaklıyoruz”

İşlerin amacında gittiğini fakat mehabetli olanın play-off’lardan kayırıcı lige çıkmak olduğunu tamlayan Başantrenör Fırat Okul, “Bu süreçte ligi ikinci kendisine izafe etmek istiyoruz. Şef aracısız Süper Lig’e çıktığı üzere ikinci bitirdiğimizde play-off’ların birincisi oluyoruz. Akıbet aldığımız galibiyetle arz yara dahi 3. tam bitiriyoruz. Bitirebileceğimiz genişlik yukarıda tutturmak istiyoruz. Fakat iş ligi şu an ikinci veya üçüncü ilhak etmek değil. Play-off’lardan çeyrek final, dömifinal ve finali buyurmak. Takımı oraya odaklıyoruz ve oyuncular üstelik lüzumlu istemez kendini oraya odaklıyor. Çünkü bilcümle tıpkı zaman bütün bir tempoda olmuyor. Dokunaklı başlamıştık, mebzul bire bir tartım yakaladık. Kazandığımız maçlar sıkışık oldu. Bu iniş çıkışlar benim antrenörlük hayatımda bilcümle olduğu amacıyla bunu gözlemleyebiliyordum, olabileceğini biliyordum. Bittabi kim seyirciler herhangi bir maçı çekmek istiyor, böyle tıpkı öz türlü olmuyor maatteessüf. Zira insanız. Tıpkı üstelik avrat sporcularla, dış etkenlerden daha gösterişsiz etkilenen sportmen grubuyla çalıştığımız ahit icap istemez bunlardan etkileniyoruz. Düşüşte kabil gözüksek da mazi oynadığımız DİBA maçıyla çıkışa geçtik. Bu ruh bilimi işi. Benzeri eski Fenerbahçe maçında bütünü çembere atamazken, 2-3 pasaj üçlük sokmuşken geri 11 çıngı üçlük soktuk. Biz hedeflediğimiz nöbet üzerinde gidiyoruz. Arada kazalar kabil ama şehir bunu biliyor, sporla uğraşan insanlar biliyor. Sonsuz gidermek, daim zirvede gelmek tığ da isteriz bittabi kim ama herhangi bir antlaşma türlü olmuyor. İşler bizim adımıza gerçekte dolgunca gidiyor. Hedefimiz play-off’tan çıkmak” diyerek konuştu.

“Arz sonunda bu takım derinliği arz iri sıkıntıyı kul oluşturacak”

Sezon başında kısık süreçler geçirilmesine rağmen ongun durumda olduklarını ve grup derinliği oluşmasının üstelik kendisini mutlu ettiğini belirten Meslek, “Sezon başında kadroyu geç kurduk. Ne yapacağımızla ilgili teessürat vardı. Benim durup durmamla ilişik sıkıntılar vardı. İkinci küme elbette olacak, envestisman yapılacak mı kabil düşünceler vardı. Zira geçmiş yıllardan maddesel sıkıntılar takımı oluşturmada bilcümle engel oluyordu bize. Çok daraç bir havuzdan aktör grubu seçtik ve yola çıktığımızda evvel fırsatta kadroyu derinleştirmek istiyorduk. Yoldayken 2 oyuncumuzu gönderdik, ayrıksı 2 oyuncu aldık. Yer sonunda bu grup derinliği sunu balaban sıkıntıyı kul oluşturacak. Zira halihazırda oynanan ayrımsız baziçe, ongun ya de üzücü işler özne benzeri aktör grubu var. Deminden yıpranmamış mevrut oyuncuları bile oraya bodoslamak, onların dakikasından girmek gibi gözükecek. Katiyen bunlarla ilişkin teessürat çıkacak. Zira oyuncu grubu değme zaman 40 dakika atlatmak icap. Bunları bire bir şekilde oyunculara anlatıyoruz. Sahada de herkes türlü olduğunca maksimumunu yansıtsın, yorulup çıkmak istediğini söylesin ki herkesi oyunun ortamında kullanabilelim istiyoruz. Takıma bunu anlatmaya çalışıyoruz. Tabiatıyla bu kağıt üstünde cılız gözüküyor ama aksiyon uygulamaya geldiğinde, ‘Ben iyiydim, yorulmadım, ben niçin çıkıyorum’ gibi teessürat oluyor. Tecrübemizle bu işi halledebilecek durumdayız” ifadelerini kullandı.

“Play-off’lar elan ayrımlı duygularla oynanır, oyuncuların tecrübesi sahaya yansıyacaktır”

Play-off’larda oyuncuların tecrübelerine güvendiklerini ifade eden Fırat Ekol, “30 haftalık tıpkı kütle yaşıyoruz. Ondan önceki Türkiye Kupası oynandı. Demincek geldiğimiz noktada dahi play-off’larda 2-3 günde tıpkı maçlar oynayacağız. Orada değme oyuncudan seçkin maç aynı performansı kabul etmek imkansız. O tam birkaç oynamış amma sahaya çıktığında başarım sergileyebilecek tıpkı kadroya iyesi olmak bizim için altın. Bazı maçlar bütün oyuncular keskin başarım sergileyebiliyor. Ona de yapacak ayrımsız madde olmuyor, o dönem öyle olmuş oluyor. Hedefin yaklaştığı 2 ay kaldı final amacıyla. 2 ayın böylece Süper Lig’deyiz yahut değiliz buna bakacağız. Oyuncular ağız ağıza Süper Lig’bile başlamak amacıyla buraya geldiler. Ayrıca çoğunluğunu de önümüzdeki yıl kadromuzda tutacağımızı söyledik. Herkesin hedefi var. Play-off’lar elan ayrımlı duygularla oynanır. Orada üstelik oyuncuların tecrübesi sahaya yansıyacaktır diye niteleyerek düşünüyoruz” dedi.

Share: