JAK ve AFAD ekiplerinden Ergan Dağı’nda içki kesen kurtarma tatbikatı

JAK ve AFAD ekiplerinden Ergan Dağı’nda içki kesen istirdat tatbikatı

ERZİNCAN – Erzincan’üstelik kış turizminin kebir merkezlerinden Ergan Dağı’nda mevsim öncesi Cingöz Kontrol Istirdat timi ile Erzincan Afet ve Müstacel Format Müdürlüğü ekipleri kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi.

2022-2023 ski sezonu öncesi Erzincan’bile bulunan Ergan Dağı Kış Sporları ve Tabiat Turizm Merkezi’nde mevsim boyunca ati olan yerel ve ecnebi turistlerin tehlikesiz dinlence yapılabilmesi üzere Kurnaz Arama Istirdat timi ile Erzincan Afet ve Evgin Buut Müdürlüğü ekipleri kurtarma tatbikatı gerçekleştirdi. Uzunlukları bin 363 ile 2 bin 500 metre ortada değişen, farklı müşkül derecelerinde 4 pistinin beraberinde taraf pistleri da kâin Ergan Dağı kayak merkezi, toplam 17 kilometre piste erbap. Ergan Dağı Şita Sporları ve Tabiat Turizm Merkezi’nde tatilciler ve sporcuların güvenliği üzere işyar ekipler üstelik kar yağışı öncesinde kullanılmamış sezona hazırlanıyor. İl Güllabi Komutanlığına tutkun eksper güllabi, uzatmalı çavuş ve astsubaydan oluşan 4 kişilik JAK timi ve AFAD ekipleri, kayak sezonu süresince olabilecek olumsuzluklara alın alınacak tedbirler konusunda eğitimlerini tamamlayarak pratikte tatbikatını yaptı.

‘Telesiyej dahi mahdut kalanlar kurtarıldı’

Gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği yaklaşık 20 metre yükseklikte bulunan telesiyeje binerek çevrilmiş küsurat vatandaşlar kurtarıldı. JAK timleri ve AFAD ekipleri çipo direğe tırmanarak ulaştıkları kayakçıları halata bağlayarak süfli indirdi. seçme olumsuzluğun yaşanmadığı manevra izleyenler aracılığıyla kül rütbe aldı.

İl Özel İdaresi İşletme ve İştirakler Başöğretmen Vekili Abdürrahim Kötü, yapılan tatbikat neticesinde ski merkezinin güvenilirliğinin arttığını söyledi. Kötü, Ergan Dağı’nın kar yağışıyla bu arada kayak severleri ağırlamaya başlayacağını birlikte belirterek, “Ergan Dağı Ski Merkezi’nde kestirmece kendisine april ayından itibaren sezonun bitimiyle birlikte 5 maaş süreçte mekaniksel ve elektriksel bakımların bile sonuna gelmiş olduk. Bu vesileyle birlikte JAK timimiz ve AFAD ile bu arada ayrımsız kurtarma tatbikatı gerçekleştirdik. amma velakin teknik personellerimizle bire bir şekilde görev aldılar ve ski merkezimizin henüz güvenli olduğunu de tatbikatla tayin etmiş olduk. Bu vesileyle Ergan Dağı inşallah kar yağışıyla gelişigüzel ski severlerini ağırlamaya başlayacak. Onlarla de gene hanay bulacak, karla birlikte güzelleşecek” dedi.

Share: