James Bond’un hisse senedi sahnelerinin çekildiği tarihi köprü turizme ulama sağlıyor

Adana’nın Karaisalı ilçesinde 1912’üstelik Almanlar eliyle mensur edilen ve “James Bond” serisinin “Skyfall” filminin aksiyon sahnelerinin bile çekildiği Varda Köprüsü, ulaşımın birlikte mimarlık yapısıyla da şehir turizmine ulama sağlıyor.

Bir asırdan aşkın süredir mergup, taştan polat örgü tekniğiyle yapılmış, 200 metre uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğindeki köprü, tarihi ve ihtişamlı görünüşüyle bent çekiyor.

Adana Valiliğinin projesiyle ışıklandırılan köprünün görüldüğü düz, ışık sanatçıları ve doğaseverlerin uğrak noktalardan birisi konumunda bulunuyor.

Varda Köprüsü’nün, yakınındaki Kapıkaya Kanyonu ve Belemedik Tabiat Parkı kadar natürel güzellikleriyle bilinirliğinin arttırılması için Adana Valiliği öncülüğünde çalışmalar yürütüyor.

“Katıksız cazibe alanı oldu”

Adana Valisi Süleyman Elban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Varda Köprüsü’nün print bir coğrafyada olduğunu söyledi.

Varda Köprüsü’nün, müteahhitlerinden ortalık “Alman Köprüsü” adıyla bile anıldığını nâkil Elban, köprünün ara sıra filmlerin çekimlerine üstelik sahne olduğunu belirtti.

Adana’yı konuşma edenlerin gezecekleri alanları oldukça genişletmeye çalıştıklarını anlatan Elban, şöyle devam etti:

“Deli Dolu kendisine geçer not, halen İç Anadolu’yu, Günindi Anadolu’yu çipo eliyle Orta Doğu’ya ve bizim ülkemizin güneydoğusuna bağlayan cins anlamda tıpkısı güreşçi köprüsü. Köprü, akıbet dönemde hem ülkemizden hem daraç dışından gelen birçok misafirin, sosyal medya paylaşımcılarının ilgisini görüyor. Varda Köprüsü kişi tarihi yapısı, ihtişamı ve etrafındaki coğrafyasıyla birlikte tabii cazibe alanı oldu. Oraya giden insanların sayısı artmaya devam ediyor. O alanlarda yerelde belediyemizin, bizlerin katkısıyla Kapıkaya Kanyonu, Belemedik Vadisi ve Varda Köprüsü civarındaki gayrı coğrafi doğal güzelliklerin bu arada gezilebileceği, mevrut misafirlerin orada ara geçireceği alanlarla gelişigüzel değerlendirilmesini heves ediyoruz. İlimizin başka yerlerindeki alanları birlikte bu anlamda düzenleyip misafirlerin ilimizde birkaç çevrim geçirmelerini istek ediyoruz.”

Varda Köprüsü’nün tarihi

Berlin- Bağdat demir hat için Adana’nın Karaisalı ilçesinde, 1912’dahi düz yazı edilen ve halen makbul Varda Köprüsü, “mühendislik harikası” namına nitelendiriliyor.

O bölüm, Padişah 2. Abdülhamit ile Almanya Kralı Kaizer Willheim II tarafından yapılan anlaşmayla Haydarpaşa’dan Bağdat-Halep-Şam’a büyüklüğünde demir hat zıkkım kurulması öngörüldü. Alman mühendislerin kontrolünde inşasına başlanan demir yolu, kestirmece 15 yılda tamamlandı.

Tren hattının yer mehabetli ve zorlu geçiş noktası ise Toros Dağları’ndaki Belemedik bölgesi oldu. Bölgede suret amacıyla 1905’te mecmu 12 kilometre uzunluğunda 22 tünel açıldı. Bu tünellerin inşası sırasında bile bölgede bir şantiye ve sayrılarevi ile gerekseme duyulan yapılar faaliyete geçirildi.

Projenin sunu görkemli yapısı ise bir asırdan fazla süreden beri ayakta olan Varda Köprüsü oldu. 200 metre uzunluğu ve 100 metre yüksekliği bulunan güreşçi köprüsü, Toros Dağları’nın arasından trenlerin geçişini sağlıyor.

Share: