Jandarmanın birey yoldaşı “Ezber” yıllardır uyuşturucunun izini sürüyor

AYDIN ARİK – Mızrap arama köpeği “Ezber”, 8 yıldır kırılan burnuyla operasyonlarda jandarmanın koskocaman başarılara imza atmasına havari oldu.

Hatay İl Açıkgöz Komutanlığında 2014 yılında Uzatmalı Çavuş Mehmet Kuztaş’ın eğitmenliğinde göreve başlayan 9 yaşındaki Ezber, yıllardır nazik bölgelerde ve operasyonlarda muvaffakiyet gösteriyor.

Günlük bakımları ve eğitimleri büyük tıpkısı titizce yapılan hassas kibirli kapik, katıldığı operasyonlarda uyuşturucuya derbent vermiyor.

Bingöl İl Güllabi Komutanlığı Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Idarehane Müdürlüğüne eğitmeni Kuztaş ile 2020 yılında görevlendirilen Ezber, yıllardır Kuztaş’ın sunma mail düzentileme arkadaşı.

Kırsalda ve birçok alandaki maden operasyonlarında görev kayran Ezber, gizlenmiş uyuşturucuların bulunmasına yardım sağlayarak güllabi ekiplerinin yeryüzü iri destekçisi oldu.

Belçika Malinois cinsi kapik olan Ezber, ilerleyen yaşına rağmen gösterdiği performansla başarısını sürdürüyor.

Uyuşturucu kontrol köpeği eğiticisi ve kullanıcısı Cingöz Uzman Çavuş Kuztaş, AA muhabirine, Ezber’in Kurnaz At ve Kapik Eğitim Merkezi (JAKEM) Komutanlığındaki kursları bitirmesinin arkası sıra göreve başladığını söyledi.

JAKEM yoluyla köpekle ait vacip denetimlerin rastgele sene yapıldığını kaydeden Kuztaş, Ezber’in yaşına rağmen görevlerde duygun ve canlı olduğunu belirtti.

Ezber’in, JAKEM Komutanlığının makul görmesi yerinde görevine bitmeme edeceğini aktaran Kuztaş, aile, miftah kontrol ve toprak görevlerinde KOM Idarehane Müdürlüğü ile koordineli aynı şekilde görevlere katıldıklarını bildirdi.

“Ezber, İl Güllabi Komutanlığında görevlerde branşına akla yatkın bir şekilde liyakatli şekilde devam etmektedir. Uyuşturucuyla mücadelede sunu nazik destekçimiz köpeklerimizdir.” ifadelerini kullanan Kuztaş, Ezber’in görev yılının bitmesinin ardından iaşesinin birlikleri marifetiyle karşılanacağını kaydetti.Share: