Kadıköy’de, cadde ortasında yetiştirdiği arılar bal verdi, kovandaki balları mahalleliye ikram etti

Kadıköy’birlikte, ana yol ortasındaki tıpkısı dikme üstünde bulunan kovandaki arılar bal verdi. Ayrımsız esnafa ilişik olan ve dükkanının uğrunda bulunan ağaçta kapçık halinde duran arılar bal yaptı. Esnaf ise topladığı balları mahalleliye izaz etti. Kadıköy’bile, memleketi Rize’ye uzun süredir gidemeyen ‘Laz bakkal’ lakaplı Fatih Bahçe isimli yurttaş gelenek haline getirdiği bal toplamayı bu yıl yeniden gerçekleştirdi.

Kadıköy’ün ‘Laz bakkalı’ yerine aşina bakkal işletmecisi Fatih Bostan, memleketi Rize’ye uzun süre gidemeyince işlettiği bakkalın uğrunda mevcut ağaca 2 adet katışıksız kovanı yerleştirdi. Bahçe, kovanları seçme sene topladığı gibi bu senede hasat etti. Kovanlarla ilgilenen Bostan, ayrıntılı emekler sonrası elde ettiği balı mahalle sakinlerine ikram etti. Mahalle sakinleriyse dosdoğru ve katıksız balın tadını çıkardı.

“Bu bal mahallemizin balı”

Bakkal sahibi ve arıları ile ilgilenen Fatih Bahçe, “Henüz balın içi dolu ancak sıra olduğu üzere salt birilerini sokar diye niteleyerek şimdilik bu büyüklüğünde bal topladım. Amma akşam tekrar balı alacağım ve mahalle sakinlerine izaz edeceğiz. Bu bal bizim değil, mahallemizin balı. Rastgele sene hakeza izaz edeceğiz. Arının yardımıyla mahalle komşularımız ile güzelce tıpkı ilişkimiz bile var. Temas yıl hakeza izzetüikram yazar arıcılığa devam edeceğiz.” dedi. – İSTANBUL

Share: