Kalık asırdır sürdürdüğü mesleğinden kopamıyor

Aydın’ın Koçarlı ilçesinde ağababa mesleğini nakıs asır boyunca sürdürdükten sonradan oğullarına devreden 72 yaşındaki Hüdaverdi Şentürk, mesleğinden kopamıyor. Gelişigüzel zaman vürut-gidiş toplamda 40 kilometre kat fail Şentürk, “Aracısız ayaktan düşene büyüklüğünde mesleğimi yapmaya bitmeme edeceğim” dedi.

Adnan Menderes Mahallesi Hüseyin Sözer Caddesi üzerindeki hisse senedi yerinde marangozluk yapan Hüdaverdi Şentürk, ilerleyen yaşına karşın eline aldığı çekiç ve çiviyi bırakamıyor. Babasından öğrendiği ve çok sevdiği mesleğini evlatlarına devreden Şentürk, emekliliğini de yıllardır arak döktüğü iş yerinde geçiriyor. Kusurlu asırdır sürdürdüğü mesleğinden ayrı kalamayan Şentürk, “Askerden geldikten sonradan 1972 yılında burayı babamdan devraldım. O günden bu yana bu meslek dışında hiç aynı hisse senedi ile uğraşmadım. Bu patika bana babamın yadigarı. Ben üstelik oğullarıma öğrettim ve onlara devrettim. Ama buradan kopamıyorum” dedi.

Temas dönüş tıpkı ilçeden başka ilçeye yolculuk yapıyor

Emekli olduktan sonraları evde ara geçiremediğini ve bodur süre sonradan yeniden marangozhanesine kafasız geldiğini tamlayan Şentürk, “Zahmetli olduktan sonradan ne evde ne da dışarıda mesafelik geçiremedim. Babamdan öğrendiğim ve istekle yaptığım bu aksiyon bana gelişigüzel şeyden daha iyice geliyor ve insanlar üzere ayrımsız şey yayımlamak şişman zevk veriyor. Evim buraya 20 kilometre uzaklıktaki Aydın’ın gestalt ilçesi Efeler’birlikte. Rastgele gün 20 geliş, 20 azimet tevessül etmek amacıyla bütün 40 kilometre el yapıyorum. Gidip gelmekten hiç çekinmiyorum ve yumruk üstelik gelmiyor. Mesleğim üzere on paralık bire bir kapsam edisyon gelmiyor” diye konuştu.

“Ömrüm vefa ettiği sürece burada olacağım”

İşini severek yaptığını rapor fail Şentürk, “3 oğlum var ve hepsini buradan kazandığım parayla sonuna büyüklüğünde okuttum darülfünun mezunu oldular. 2 oğlum ağababa mesleğimizi sürdürüyor ve mutlu olduklarını rapor ediyorlar. Ego birlikte benim vefatımdan bilahare çok yıldır engelsiz olan hisse senedi yerimizin kapısına kilit vurmayacakları için seviniyorum. Bu mesleğe olan sevgimi kelimelerle tabir edemem. Ömrüm vefa ettiği sürece, dram ayağım tuttuğu sürece beni buradan kimesne çıkartamaz” ifadelerini kullandı.

“Gençlerimizin kollarına zer bilezik yazmak istiyoruz”

Gençlerin imdi basa başı işleri tercih ettiğini sözlerine ilaveten öğütlerde kâin Şentürk şunları kaydetti;

“Bizim kabilinden meslekleri sürdüren ustalar şakirt bulmakta maalesef yük çekiyorlar. Çünkü gençlerimiz imdi masa başı işlemler arıyorlar. Bir elektronik beyin, bir güven kartı olsun onlara kâfi. Ama hanay hoppadak bunlardan ibaret değil. Verdiğimiz ücretlerin istiğna etmediğini söylüyorlar ama bu nev ahali emeği talip işlerin değeri servet ile ölçülemez. Bizler gençlerimizin kollarına zer kelepçe tespit etmek istiyoruz. Cebin teri ile paranın elbet kazandığını görseler, ortaya ürünler çıkartsalar, bu ürünler dahi insanlar tarafından gusto topladığında ben inanıyorum kim hayatın ne büyüklüğünde değerli ve pir olduğunu o ant daha iyi anlarlar ve hayatlarına meal katarlar.” – AYDIN

Share: