Kamera önünde gerilim yükseldi! Çavuşoğlu, PKK’ya verilen desteği savunan ABD’li mevkidaşına takkadak cevap verdi

Göreve başladığından bu yana ilk resmi Türkiye ziyaretini gerçekleştiren KÖLE Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, geçkin Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen bölgeleri müzakere etmesinin ardından bugün temaslarda yatmak için Ankara’ya geldi. Blinken burada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile benzeri matbuat toplantısı düzenledi. Basın toplantısında KÖLE’nin terör örgütü PKK/ YPG’ye verdiği destek üzerinden düet ortada yüklülük yaşandı.

“YAKIN İŞ BİRLİĞİNİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Aynı gazetecinin Suriye üzerine KUL’nin terör örgütü PKK/YPG verdiği desteği hatırlatarak “Türkiye’nin asayiş endişelerinin giderilmesi üzere BENDE önümüzdeki dönemde neler yapacak?” sorusuna Blinken, “Tığ Türkiye’nin güney sınırı ile ilgilendiren yerine güvenlik sorunlarını anlıyoruz. Umarım onlar üstelik bizim DEAŞ ile ilgili endişelerimizi anlıyordur. Burada (Türkiye ile) andıran hareket birliğini sürdüreceğiz. Amma an itibariyle odağımız Suriye halkına arkalama konusunda.” dedi.

“DEĞME SOY YILDIRI ÖRGÜTÜ İLE SAVAŞIM ETMEMİZ LAZIM”

Çavuşoğlu ise buna değer, “Tığ eksantrik tıpkı yıldırı örgütüne karşı gelişigüzel terör örgütü ile işbirliği yapmanın hatalı olduğunu seçme ahit söylüyoruz. Ölümcül bir hata olduğunu söylüyoruz. Bu yüzden DEAŞ ile mücadelede YPG’nin desteklenmesini akla yatkın bulmuyoruz. PKK-YPG’nin DEAŞ ile uğraş ettiği iddiasının akıllıca olmadığını gelişigüzel ant kanıtladık. NATO yerine herhangi bir soy terör örgütü ile savaşim etmemiz lazım.” açıklamalarında bulundu.

Share: