Kanseri yenen milli sporcunun hayatında “pes eylemek” namevcut

Karaman’dahi etkili Şevval Çelik, 12 yaşında yakalandığı kemik kanserini yendikten sonradan beden terbiyesi öğretmeninin tavsiyesiyle başladığı oturarak voleybolda milli takıma yükselmenin gururunu yaşıyor.

Sol bacağında 2015’te veca ve şişlik oluşması üzerine hastaneye revan Çelik’e, yapılan tetkikler sonucu mızrap kanseri teşhisi konuldu.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde kimyasal tedavi almaya başlayan Çelik, hastalığı nedeniyle diz kapağıyla birlikte bacağının üst kaslarını birlikte kaybetti. Çelik, çocuk onkoloji servisinde benzeri yıl boyunca gördüğü takatli otama ile hastalığı yendi.

Karaman Rum Lisesi serencam dershane öğrencisi Polat, öğretmeninin yönlendirmesiyle ilgilenmeye başladığı oturarak voleybolda sükse yakaladı.

Milli mızıka formasını terletmenin gururunu cıvıl cıvıl Polat, azmi ve çalışkanlığıyla herkese denk oluyor.

“Kanseri yenebilmek üzere hiç pes etmedim”

Aksaray Paralimpik Oyunları Hazırlık Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren 19 yaşındaki Polat, AA muhabirine, milli takımdaki ilk kampı olduğunu, çok balaban sınama kazandığını söyledi.

Günde çift antrenman yaparak müsabakalara hazırlandıklarını anlatan Çelik, “Antrenmanlarımız haddinden fazla dolgunca geçiyor. Şampiyonalarda çokça gani dereceler elde edeceğimize inanıyoruz. Önümüzde benzeri Avrupa Şampiyonası var. Orada inşallah dereceye ahzetmek istiyoruz.” dedi.

Çelik, kansere yakalandığında yaşının gerçekten olduğunu, ailesinin geçmiş başta hastalığını namına söylemediğini belirtti. Kanserin de ne olduğunu bilmediğini dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

“Belli Başlı zamanlarda ilaçlar almaya başladım. Bunlar saçlarımı ve kaşlarımı döktü. İlaçları içtikten sonraları aşındırmak yiyemiyordum, akarsu içemiyordum. Durumum daha da kötüye gitti, okkalı bakım süreci geçirdim. Üç dönem güç bakım sürecinin peşi sıra seçme husus bundan sonra benim amacıyla bambaşkaydı. Hayatım allak bullak olmuştu. Çokça print benzeri sürecin beni beklediğini anladım. Yanımda artan bir nice bala hayatını kaybetti. Ben kanseri yenebilmek için on paralık pes etmedim ve çok direndim. Üç ameliyatın peşi sıra diz kapağımı aldılar, ailemin bile desteğiyle kanseri yendim. Uçan Top oynayarak dahi hayata döndüm.”

“Milli takımda sürekli oluşmak istiyorum”

Hastalığı yendikten sonradan kendisi üzere eskimemiş tıpkı sürecin başladığını belirten Çelik, şunları söyledi:

“Kıytırık kendimi çokça hararetli hissediyordum. Kanseri yenmek, on paralık macerasız ayrımsız husus değil. Yaşımdan haddinden fazla haddinden fazla marifet hissediyordum. Kendi gücümün ne derece büyük olduğunu hissettim. Bu süreçte evde yetişek aldım. Peşi Sıra alışılagelen ekol hayatıma bitmeme ettim. beden eğitimi öğretmenim beni oturarak uçan top sporuna yönlendirdi, kendimi geliştirdim. Şu anda milli takımdayım, bu bana çokça balaban gelgel veriyor. Milli takımda temelli almak istiyorum”

Milli Topluluk Başantrenörü Sevinçli Hatır ise milli sportmen Şevval Çelik’in hamam hunriz, canlı ve haddinden fazla kudretli benzeri sportmen olduğunu belirtti.

Share: