Kapıkule’de gurbetçilerin ‘hüzünlü’ dönüşü

TÜRKİYE’ye dinlence için mevrut gurbetçiler, Avrupa’ya dolaşma üzere Kapıkule Cızık Kapısı’nda beklemeye başladı. Gümrük sahasına çekmek üzere geçenek bekleyen gurbetçiler, hem yunak albeni ile savaş ediyor hem bile anne vatandan dönüşün hüznünü yaşıyor.

Okulların dinlence olduğu haziran kocaoğlan bakımından Avrupa’dan Türkiye’ye mevrut gurbetçiler dönüşe geçti. 15 dolaşma ile 1 kamer beyninde memleketlerinde dinlence yapan gurbetçiler, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Çizgi Kapısı’nda çıkış işlemleri yaptırıyor. Gümrük sahasına gidermek için aralık muntazır gurbetçiler, hem ısıdam gelgel ile savaş ediyor hem dahi ana vatandan dönüşün hüznünü yaşıyor.

‘GİDESİMİZ YOK AMMA SADIK ‘Trabzon’dan Hollanda’ya et kafalı çağrıştırmak üzere Kapıkule Gümrük Kapısı’na gelen Uca Inmeli, Türkiye’de 6 hafta kaldığını belirterek, “3 senedir gitmedim. Güneş Tacı girdi, gençler, esenlik durumlarından âlem gitmedim. Denize gittik, yaylalara çıktık, herhangi bir yeri gezdik. Sümela’ya çıktık, tatil yerlerini gezdik. Kaygı haddinden fazla, gidesimiz yok ama sinirli. Amma gene döneceğiz. 11 ayın geçmesini bekliyoruz” dedi.Bulgaristan’a intikal için 2 saat yoklamak zorunda kaldığını ifade eden Kötürüm, “Şu anda 2 saattir buradayız. Zorlanıyoruz amma Bulgaristan’da gravite herhalde. Onlar, şu yaz günlerinde biraz pasaj daha peron ilave etseler; bu ulus, bu rezilliği çekmez. Cins mü, benzer değil mi? Bilmiyorum. Bu kadar insan, bu güneşte. 4 pare yavru arabada yanıyor” diye konuştu.’KAPIDA SUNTURLU BİR SİSTEM YAPMIŞLAR’Tatilini geçirdiği Alanya’dan Almanya’ya dönen Tamer Kapkıner ise “Kıvançlı kaldık. Seyahat de güzeldi. Yalnız bu vürut-azimet az buçuk ağırlık oluyor. Ama ona katlanıyoruz. Tahminî 1,5 saat. O kadar taşkın değil. Kapıda pir bire bir dizge yapmışlar. Ne bire bir tartışma var hangi dahi ‘Sen benim sıramı kaptın?’. Bu süper ergin. Su veriyorlar, kahve veriyorlar. Bunu tek yerde görmedim. Hissiyat elem, adam gerek ki; geldiği devir ebedi kalsın ama olmuyor. Zade büyüme, oralıyım. Çocuklarım birlikte oralı. İstesek bile olmuyor” ifadelerini kullandı.’DÜĞÜN ALIŞVERİŞİNE GELDİM ‘Ankara’dan Almanya’ya dönen Evren Kimsesiz birlikte mufassal süre beklemek zorunda kalmasına reaksiyon göstererek, “Dinlence gür geçti amma gümrük keder geçti. Saat 09.00’dan beri bekliyoruz. Havas üzücü amma elde olacak tıpkı husus yok, tutkun. Girerken haddinden fazla bahtiyar hissediyoruz amma çıkarken ızdıraplı. Dinlence iyiydi amma çağ haset aratıyor. Tez geçiyor. Seçme sene geliyoruz” dedi.

Fransa’ya dönen Tutku Karaçil ise dernek alışverişini Türkiye’den yaptığını söyleyerek “Türkiye yoz çokça evire çevire. Üzgünüz, temas sene heyecanla geliyoruz amma bilahare birlikte üzülerek gidiyoruz. İstanbul’u, Fethiye’yi gezdik, düğün alışverişine geldim” diye konuştu.Share: