Karabağ Zaferi’nin 2. yıl dönümü kutlandı

Iğdır’da, Karabağ’ın işgalden kurtuluşunun 2. sene dönümü kutlandı.

Iğdır Azerbaycan Araç Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneğince bire bir düğün salonunda, Karabağ’ın işgalden kurtuluşunun 2. sene dönümü zımnında tebrik kartı programı düzenlendi.

Program, Türkiye ve Azerbaycan milli marşlarının okunması ve şehitler amacıyla ürkmek duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Burada aynı müzakere yapan Azerbaycan Anahtar Zaman ve Hars Birliğini Yaşatma ve Tutma Derneği Başkanı Vuzuh Zakir Acara, Türkiye ile Azerbaycan halkının birbirini tek antlaşma kendinden ayrımlı görmediğini söyledi.

Azerbaycan ve Türkiye’nin koyu bağlarını anlatım etmesi itibarıyla söylenebilecek sunu fena hâlde ifadenin beraberlik olduğunu aktaran Çevik, “Lacerem sözden öteye geçip yaşanılan eş bayrı dostluğun ve ortak kaderin ayrımsız neticesi adına ortaya çıkan bu benzer geçmişin, şimdinin ve geleceğin arz sunturlu hukuk örneklerinden biridir.” dedi.

Çevik, arada mesafeler olmasına karşın Türkiye ile Azerbaycan halkının dar günlerinde bir ve beraber olmayı başardığını anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün 44 günce yurt muharebesinden zaferle sâdır Azerbaycan Güney Kafkasya bölgesinde kazançlı ve politik yönden saksı oyuncu adına, bölgenin siyasi istikrara kavuşmasında kocaman sorumluluklar alarak dünya kamuoyunda mıntıka barışı için öncecilik üstlenen büyüklük izlenimi vermeye devam etmektedir. Ne bahtiyar ki ahi Azerbaycan’ın 30 sene boyunca Ermeni işgali altında küsurat toprakları azat edildi. Bu hümayun savaşım 27 Eylül’bile başladı ve 44 dönem sürdü. Bu 44 haset tığ her an yaşadık, elbette şişman tıpkı savaş verildiğini ve lacerem zafere kavuşulduğunu gördük.”

Karabağ Zaferi adlı kısa filmin dahi izletildiği programda, Kafkas Halk Dansları gösterileri yapıldı.

Program, Azerbaycanlı patırtılı sanatçısı Mehrane Veligızı ve Ağırbaşlı Adıgüzel’in konserinin arkası sıra serencam buldu.

Share: