Karabük merkezli maden operasyonunda 13 yabansı tutuklandı

Karabük merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda, hükümlülere esrar realizasyon ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında infaz dulda memurlarının birlikte bulunduğu 22 şüpheliden 13’ü tutuklandı.

Karabük Cumhuriyet Altını Başsavcılığının talimatıyla İl Itimat Müdürlüğü Uyuşturucu Suçlarla Savaşım ve İstihbarat Idarehane ekiplerince, Karabük T Tipi Sınırlanmış Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü ve tutuklulara metal ve uyarıcı özellik temin edilmesine müteveccih başlatılan düzentileme kapsamında cemaziyelevvel 5 ilde gözaltına alınan zanlılardan 19’unun emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Geniş düzenlilik önlemleri altında afiyet kontrolünden geçirilen şüpheliler, Karabük Adliyesine gönderme edildi.

İl dışında gözaltına alınan 3 şüphelinin sorgusu ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla yapıldı.

Nöbetçi hakimliğe çıkarılan zanlılardan 7’si yürütüm siper memuru 13’ü tutuklandı, 5’i uygulama koruma memuru 7’sine adli taharri hükümleri uygulandı. 2 infaz siper memuru ise müddeiumumilik sorgularının ardından başıboş bırakıldı.

Karabük, Ankara, Afyonkarahisar, Kırşehir ve Konya’de belirlenen adreslere geçmiş planlı operasyonda, 14’ü uygulama siper memuru 22 dalavereli gözaltına alınmıştı.

Adresler ve Karabük T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda 3 koğuşta yapılan aramalarda, 558 uyuşturucu hap, 97,96 gram esrar otu tohumu, 2 MP3 çalar, 5 zihin kartı, ucu sivriltilmiş 5 çıkkın, aynı cirim fay maden komprime, metal içiminde kullanıldığı değerlendirilen 2 aparat, ruhsatsız cebe, 2 kurusıkı silah, çok sayıda komprime kapsülü, 3 şarjör, fişek ile 78 kurusıkı zırh fişeği ele geçirilmişti.

Firari tıpkı zanlının yakalanmasına yönelik çalışmalar ise sürüyor.

Share: