Karadeniz’de pelit bolluğu: Balıkçılarda kuyruk

Karadeniz’e açılan balıkçıların avladığı mübarek miktarda sivri, Ordu’birlikte tezgahları şenlendiriyor. Vatandaşlar, akla yatkın fiyata balık alabilmek üzere balıkçıların uğrunda kuyruklar oluşturuyor.

Denizlerde 1 Eylül tarihinde başlayan avlanma sezonu sonrası balıkçıların yüzü sivri ile gülüyor. Geçen yıllara göre verimli miktarda avlanan palamudun zaman başlarında tanesi 80 liralık civarında satılırken, güzeşte hafta ise 40-45 liradan satıldı. Demin ise kiloluk palamutların adedi 30 liraya büyüklüğünde geriledi. Fiyatların ucuzlamasıyla birlikte balıkçılara akın fail vatandaşlar, tezgahların önünde kuyruklar oluşturdu.

Vatandaşlardan bazıları haleldar olduğu için mübarek miktarda sivri alıp dondurucuda koruma görevlisi edeceklerini belirtirken, ara sıra vatandaşlar ise kendilerine ve yakınlarına aldıklarını söyledi. Balıkçılar da pelit balığına olan talebin az çok çok olduğunu belirtti.

“Şuan palamut sudan ucuz”

Ordulu balıkçı Ateşli Akgün, “Şu palamutlar süfli meccanen. Bu zaman sivri olmasa insanlar balık yemeyecek. Irade az çok fazla, tıpkı tabak çorba parası. Ben 45 yıllık balıkçıyım ilk kez bu büyüklüğünde çok sivri görüyorum. Hamsi olmadığı amacıyla palamut çok var. Bu palamutlar kısaca 1 kilogram geliyor. İnsanlar alıp donduruculara koyuyor” dedi.

“Geçen yıllarda bu kadar palamut yoktu, yağmur yaşıyoruz”

Turhan Pek isimli balıkçı, bu zaman çok domuzuna balık olduğunu tabir etti. Metin, “Asıl bol fiyatlar de akla yatkın. Şuan palamudun sezonu, haddinden fazla verimli tıpkısı zaman yaşıyoruz. Geçen yıllarda bu büyüklüğünde fazla sivri yoktu” diye konuştu.

Vatandaşlar ise fiyatın akıllıca olduğunu, bu sezon bereketli miktarda sivri tükettiklerini söylediler. – ORDU

Share: