Karadenizli rüfeka atölyelerinde 35 yıldır kemençe üretiyor

Sakarya’bile faal kemençe ustaları Hasan Zeki ile Hüseyin Berk, eskisi kadar kâm olmamasından yakınsa birlikte 35 yıldır mesleklerini ayakta tutmaya çalışıyor.

Günün mukannen saatlerinde Adapazarı ilçesindeki 25 metrekarelik atölyelerine mevrut Karadenizli rüfeka Yaman (75) ile Sert (65), yöreleriyle özdeşleşen kemençe üretimi amacıyla gösterişli himmet harcıyor.

Ardıç ağacını işleyerek kemençelerin iskeletini oluşturan iki eş, mütenevvi aletlerle son şeklini verdikleri ahali emeği enstrümanları 500 ila 1500 teklik beyninde mütebeddil fiyatlarla satıyor.

İki arkadaş, azalan talebe karşın mesleklerinin kaybolmaması için birlikte çalışmayı sürdürüyor.

“Çırak yetiştiremiyoruz”

Kemençe ustası Hasan Kumarhane, AA muhabirine, mesleği ayakta tutmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Benzeri kemençeye 4-5 çağ düzentileme veriyoruz ama maalesef satamıyoruz. Arzu haddinden fazla azaldı, eskisi kadar kemençelere aheste talep namevcut. Şakirt ve kalfa bulunmayan, doğrusu bu işi fora etmek istemiyorlar. arada sırada o bana, ben ona şakirt oluyorum ve böyle işimizi sürdürmeye çalışıyoruz.”

İşlerini yapmaya devam edeceklerini belirten Hüseyin Berk birlikte çırak yetiştiremediklerini dile getirerek, “Onun için bu mesleğin yürümesi az buçuk ağırlık olacak. Sunu ferah kemençe eskilerimizin söylediği kabilinden ardıç, erik ve dut ağaçlarından yapılıyor. Eskisi kabilinden satışlar çokça iyi değil. Üretim yapıyoruz ama satışlarımız biraz bağan. İnsanlarda şu an stabil zaaf dahi yok, onun üzere eskiye göre talepler azaldı.” sözlerine vadi verdi.

Share: