“Karakul mayası bakı morlukları ve şişliklerine ongun geliyor”

Şanlıurfa Halfeti’de yetişen karagülün hem kozmetik hem bile afiyet sektöründe kullanıldığını ve son günlerde karagüle ilginin arttığını söyleyen Araz Kültürü ve Turizm Derneği Başkan Yardımcısı Bihter Türkan Ergül, karagül mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya devam ettiklerini belirtti. Ergül, karagül mayasının teftiş morlukları ve şişliklerine ferah geldiğini vurgulayarak, mayanın elan isimsiz birçok müspet etkisi olduğunun birlikte altını çizdi.

Karagül mayasının bir nice mevki marifetiyle kâm edildiğini belirten Ergül, “Verimli Küçük Asya toprakları yıllar süresince sayısız medeniyetin güzellik ve keyif sırlarına bakım etti. Karagül, bu sırların birçoğunu zarfında barındırıyor. Biz üstelik Anadolu topraklarındaki karine kültürünü araştıran Tiyrus Alamet Uygarlığı namına yemeden içmeden Halfeti’de yetişen ve karagül bahçelerinden ele edilen karakul mayasının cilde olan faydalarını araştırmaya devam ediyoruz” dedi.

“KARAGÜL KENDISINE BİLİNEN HALFETİ GÜLÜ ÜZERİNE ARAŞTIRMALARA BAŞLADIK”

Karagül’ün Isparta gülünden daha pres yetiştiğini belirten Ergül, gülün yılda iki sefer April ve Ekim aylarında hasat verdiğini ve 5 titrem gül yaprağı kullanılarak mayasının oluşturulduğunu belirtti.

Karagül mayasının cilde faydasını Isparta laboratuvarlarında araştıran Doç Dr. Sabri Erbaş üstelik “2018 yılında Isparta Kılgılı Bilimler Üniversitesinde kurulan Gül ve Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırı Merkezi’ne (GÜLAB) kurucu Başöğretmen adına atandım. 2015 yılında Sendrom Kültürü Derneği ile tanışma fırsatım oldu ve yeni birliktelikler eş çalışmaları dahi beraberinde getirdi. Özellikle Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesinde yetişen ve Karakul adına bildik Halfeti gülü üzerine araştırmalara başladık” ifadelerini kullandı.

“KARAGÜLE GÖRSEL GÜZELLİĞİNİN YANINDA ENDÜSTRİYEL BİR DEĞERDE KAZANDIRABİLMEKTİ”

Karagül mayasını makul aşamalardan geçirerek elde ettiklerini vurgulayan Doç Dr. Sabri Erbaş, “Hedefimiz Karagüle görsel güzelliğinin yanı sıra sınai aynı değerde kazandırabilmekti ve bu amaçla 2019 yılında Halfeti gülü çiçeklerinin belirti karakterlerini sınırlamak amacıyla Halfeti gülü uçucu antagonist, hoş kokulu suyu, konkreti (moskof gül yağı) ve absolütün nişanlık profillerini belirledik. Ayırt ettik kim yaptığımız bu araştırma Halfeti gülünün kokusunun değer taşıyabileceği ve potansiyel ayrımsız kullanma alanı olabileceği idi. Ancak detaylı çalışmalara gerekseme vardı. Çünkü Halfeti gülünün detaylı tıpkı çiçeklenme periyodu var ve çiçekler nebat üzerinde mufassal süre kalıyor, halbuki Isparta’de yetişen yağ gülünün günlük toplanması gerekiyor, benzeri sonraki güne küsurat güller hızlıca dökülüyordu. Bu nedenle öncelikle Halfeti gülünün nişanlık sentezinin daha iyi anlaşılabilmesi üzere resimde görmüş olduğunuz evrelerde hasat yaptık ve semptom sentezi ile içeriklerini araştırdık. Halen mufassal periyot açan Halfeti gülünde akla yatkın zamanı için ayrımlı dönemlerde hasat edilen çiçeklerde tezahür karakterizasyonu konusunda araştırmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.

Dünyanın hele natürel kozmetik sektörünün serencam günlerde karagül mayasında peşinde olduğunun altını çizen Bihter Türkan Ergül, karakul mayasının cilde sağladığı faydalarını şöyle sıraladı:

“Cildimizde ve yüzümüzdeki ödememi atmaya apotr peki”

“Cilde cila verir”

“Cilt sıkılaştırıcı özeliğine sahiptir”

“Ihtiyarlama belirtileri ile savaşım kıymet”

“Saf aynı tonik olması sebebi ile cilde faydalıdır”

“Mineral ve vitaminler konusunda berenarı zengindir”

“Yorgunluktan ve uykusuzluktan oluşan kontrol morlukları ve şişliklerine dolgunca gelir”

“Cildin kaybettiği nemi hızlıca sağlar”

“Çevrim süresince alımlı çalımlı kokusu ile enerjimizi yükseltir”

“Buğulanmış saçlarda kullanıldığında cila verir.”

Share: