Karaman’da kökeni Itidalli Asya’ya dayanan “Saya Geleneği” bitmeme ediyor

Karaman’ın Ermenek ilçesine vabeste Kazancı beldesinde anadan görme yerine düzenlenen Körkuyu Ekin ve Sıla Festivalinde kökeni Mutedil Asya’ya dayanan “Saya Geleneği” güç bağlam gördü.

Günümüzde Tataristan’ın başkenti olan Kazan şehri ve çevresinden asırlar önceki göçüp gelen Kulaklı aşireti, Taşeli bölgesinde Göksu nehrinin güneyine yerleşerek Kazanlı anlamı taşıyan Ateşçi beldesinin sakinleri oldu. Çevre de geleneksel yerine düzenlenen Körkuyu Hars ve Sıla Festivalinde ise saya oyunu nazik bandaj gördü.

Saya oyununun Orta Asya’dan vürut bire bir anane baziçe olduğunu belirten Ateşçi Belediye Başkanı Muhittin Tuncel, “Saya geleneğimiz Ölçülü Asya’dan gelen bire bir kültürel etkinliğimiz ve geleneğimizdir. Malumunuz gelenekte görüldüğü kadar develerle kervanla Ilımlı Asya’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Dünya’nın seçkin tarafına Türklerin dağılışını yayılışını motive eden aynı geleneğimiz. Bu saya etkinliğinde görev alanlarda birlikte Türklerin İslamiyet’i kabulünden önceki Şamanizm dininin etkilerini görebiliyoruz. İyi ruh, şiddetli can kuşu… Siyah kıyafetlerle gördüğümüz üzücü ruhları yani şeytanı kumar kıymetiharbiye. Gine eş ve damat figürleri ise iyiliği güzelliği piyes kıymet. Bu geleneğimiz binlerce yıllık bire bir anane ve İnşallah Ocakçı Belediyesi namına bu geleneğimizi, bu kültürel etkinliğimizi bitmeme ettireceğiz. Biliyoruz ki kültürel etkinlikler bire bir milleti birbirine bağlayan insanları kaynaştıran bir araya getiren kavim olmamızı sağlayan oylumlu etkinliklerdir. Bundan âlem tığ şehremaneti kendisine bunlara önem verdiğimizden, tarihimize, gelmişimize, geçmişimize ehemmiyet verdiğimizden âlem bu geleneği bitmeme ettireceğiz” dedi.

14 kişiden oluşan saya ekibinden Nurettin Baysal ise, “Devenin üzerinde alabalık kilim, alabalık heybe var, Türk bayrağımız var. 14 kişiden oluşan tıpkı grup. Devenin süresince 2 yaşama var, bire bir da ben çalımlı namına 3 kişiyiz. Kocaoğlan ekibinde 3 emanet, şeytan ekibinde 4 emanet girmek için, heybeci var. Iblis ekibi bizleri müzaheret etmek için, kocaoğlan ekibi elkızı damadı koruyor. Benzeri bile eş ve damadımız var. Bir Vakitler beri sürdürdüğümüz bir anane” diye niteleyerek konuştu. – KARAMAN

Share: