KARAVAN FİYATINI ERDEMLI BULDU, KENDİ KAMP ARACINI YAPTI

ISPARTA’üstelik güçlü Tolga Ad (40), natür tutkusunu karavan alıp, kamp yaparak de gitmek istedi. Kullanabileceği kadar karavanın fiyatı kısaca 100 bin lirayı bulan Nam, namına kamp ara bulucu yapmaya karar verdi. 2 ay süren çalışması sonucu Ad, üzerinde otağ, ast tarafında ise depolama alanlarının bulunduğu kamp aracını yarı fiyatına servet etti. Çevresinden bile ısmarlama düz Ün, aracın kestirmece 50 bin liraya ortaya çıktığını söyledi.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) iştirakçi adına müteharrik, ayrımsız zamanda müzikçilik ve dernek organizasyonları dahi eden Miğfer Ün, hem doğaya olan tutkusu hem bile hareket stresinden uzaklaşmak ve mebde uymak üzere doğada elan çok zaman etmek istedi. Eşi Aysel Ad ve oğlu Mustafa Kemal (7) ile alay malay huy gezileri yapmaya değişmeyen veren Miğfer Nam, karavan almayı düşündü. Yaptığı araştırmalar böylelikle kullanabileceği gibi tıpkısı karavanın tahminî 100 bin lirayı bulması üstüne Ad, değişik arayışa girdi. İnternet üzerinden mütenevvi videolar izleyen Nam, özlük dinlenme kampı aracını yapmaya karar verdi.

2 AYDA TAMAMLADI

Araştırmaları sonrası aracının arkasına üzüntü demiriyle bağlanabilecek, üzerinde çadırı, altında ise ambarlama alanlarının düzlük aldığı, sargaç tekerlekli çevirgeç yapmayı düşünen Tolga Ad, bu amaçla kentteki esnafla iletişim kurdu. Yaklaşık 2 ay süren araştırma ve geliştirme çalışmaları sonucu Ün, dinlenme kampı aracı fikrini oluşturdu. Güzeşte sene Şubat ayında ‘kamper’ tarzı adına bildik aracını tümler Ün, eşi ve çocuğuyla tabiat gezilerine çıkmaya başladı. Ilkin Isparta ve çevresini dolaşan Ad ailesi, Türkiye turunu üstelik meram olarak belirledi. Yaptığı kamp aracı mail çevresi ve arkadaşlarının üstelik hoşuna gidince Nam, bu sefer işi ticarete dökmeye karar verdi.

‘KARAVAN ALAMADIK, BÖYLE BİR ŞEYE KALKIŞTIK’

Kendi tasarladığı dinlenme kampı aracını isteyen doğaseverler için üretmeye yönelen Tolga Nam, Kamper tarzı aracımız bilcümle karavan da değil deri üstelik değil, ikisinin ortası. ‘Kamper’ elhak söz anlamıyla dinlenme kampı uzlaştırıcı girmek. Kazançlı nedenlerden yağlık böyle bire bir şeye kalkıştık. Karavan alamadık. Karşılık itibarıyla doğrusu yetişemedik. Çevirgeç üstü çadırımız vardı. Bu çadırı arabanın üzerinde açtığınız ahit arabayı kullanamadık. Arabayı bağlamış olduk ayrımsız yere. Benzeri işimiz olduğunda araçla gidemedik, gelemedik. Tabi bunlar uygulamalı deneyimsel olarak yaşadığımız şeyler. Miftah üstü çadırdan beklediğim verimi alamadım. İnternette bu zümre kamp araçlarını araştırdığım esnada karşılaştığım bire bir araçtan etkilendim ve araştırmamı derinleştirdim. Bir Nice video görüntülerini izledikten sonra ‘Biz üstelik bu nev tıpkısı özdek yapabilir miyiz’ diye düşündük kendimizce. Römork ustamızla görüştük, ‘Yaparım’ dedi. Tabi güçlükle dışındaki tabiatıyla sistemler Türkiye’da az buçuk daha fiyatlı olduğu amacıyla daha el kitabı, daha yalın kat işlere yöneldik. İşe başlamadan ilk karayolları kurallarına makul olması üzere bayağı bire bir araştırma yaptık. O kurallara uygun şekilde aracımızı bu kuzuluk getirdik diye niteleyerek konuştu.

MALİYETİ YARI YARIYA DÜŞÜRDÜ

Benzer araçların az dışında satışının yapıldığını ve satın alınması halinde rüsum karışma 100 bin TL’ye dünyalık edildiğini söyleyen Miğfer Ün, Kombine benzeri cümle yerine bunu yaptığımızda rastgele molekül dahil 50 bin lira kabilinden tıpkısı ölçü ortaya çıkıyor yani yarı yarıya değer farkı var dedi.

Kampçılığın, yaşam felsefesi olduğunu dile getiren Nam, Çadırımızda neredeyse bulunmayan namevcut. Zaman enerjisinden beslenen tenvir sistemimiz kamp alanlarında ruh varsa buradan üstelik beslenebilen tıpkı sisteme topluluk. Gezgin tentemiz var, gölgeliğimiz. İsteğe göre dahili tente kendinden açılanlardan birlikte var. Çadırımız 4 şahsiyet ve çokça abat ayrımsız şekilde yatılabiliyor. Sınırlı halde 110×160 ölçülerinde bu açıldığında 110×220 oluyor ve haddinden fazla bayındır aynı şekilde sığılabiliyor. Soyunma giyinme kabini, tuvalet, duş yerimiz var. Burada pompalı akarsu tankımız bulunuyor ve çokça rahat duş alınabiliyor. Bununla dinlenme kampı yerlerinde dinlenme kampı yapıyorsanız çok haddinden fazla bayındır edersiniz yani evinizi aratmaz amma hakeza natür ile çöz içe benzeri yerdeyseniz tekrar eksiksiz ihtiyaçlarınızı karşılayacak imkanlar var diye konuştu.

‘SİPARİŞ GELİRSE TESLİM EDERİZ’

Kendi yaptığı kamp aracını andıran çevresinden bile görüp beğenenler olduğunu ve kendilerine birlikte istediklerini anlatan Tolga Ad, römork imalatçısı, çadırcı, tartı demiri imalatçısı ve brandacıyla anlaştığını söyledi. Ad, Benim organizasyonum altında tıpkı sipariş aldığımız takdirde 15 dönme ile 1 kamer ortada doğrulama edebilecek güce sahibiz dedi.

Miğfer Nam, yaptığı kamp aracının hep ağırlığı 450 kilogramın altında olduğu amacıyla ‘Karayolları Gidiş Geliş Kanunu’na göre O1 ve O2 belgelerine ihtiyaç duyulmadığını, bu durumda komütatör muayenesinden muaf olduğunu dahi belirterek, vakit kaybetmeden fren tertibatının bulunmasının tam olduğunu aktardı.Share: