Kargaşa haberi! Gölköy Barajı’nda kıyıya vuran ölü balıklar toplanıyor

Bolu’daki Gölköy Barajı’nda kıyıya vuran ölü balıklar, toplanarak bölgeden uzaklaştırılıyor.

Gölköy Barajı’nda 4 Ekim’birlikte balık ölümlerinin görülmesinin arkası sıra İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, kurnaz ve Çolpa ve Sportif Iğrıp Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) ekipleri faaliyet başlattı.

Kıyıya vuran ölü balıkları toplayan ekipler, ölmüş ve yığılmış balıkların vatandaşlar marifetiyle alınmaması ve yakalanmaması amacıyla dahi kontrollerini sürdürüyor.

Ekipler eliyle toplanan ölmüş balıklar imha edilmek amacıyla poşetlenerek bölgeden uzaklaştırılıyor.

ASOF Başkanı Serkan İnanç, basın mensuplarına, bölgede 2-8 Ekim’de yapılması planlanan Türkiye 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması için 29 topluluk ve 110 sporcunun Bolu’ya geldiğini hatırlatarak, yarışmanın 4 Ekim’bile sonlandırıldığını ve hep takımları geldikleri illere gönderdiklerini söyledi.

ASOF’tan 20 kişinin bölgede bulunduğunu dile getiren İnanç, “Gölde süzgün vaziyette yüzen balıklar var. Onları vatandaşların toplamaması hem afiyet açısından hem gölün popülasyonu açısından buradayız. Bu balıkları anlayışsız döndürebilme düşüncesindeyiz.” dedi.

Kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Gölköy Barajı’ndaki balık ölümleri üzerine, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince, 4 Ekim’de ölü balıklardan ve sudan camekân alınmıştı.

Share: