Kars bilgelik: Kars’taki turizmciler Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Ihtişam Demiryolları (TCDD) Nakliyat ZIYAN ETMEK vasıtasıyla Ankara-Kars hattında hizmete verilen Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin 12 Ara’tan ilk başlamasını irade ediyor.

29 Mayıs 2019’dahi işletilmeye başlanan Turistik Maşrık Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi gezi takvimi belirlendi. Evcil ve yabancı turistlerin balaban bağlam gösterdiği Turistik Gün Doğusu Ekspresi, eskimemiş dönemde geçmiş seferini Ankara’dan 12 Mesafe 2022, Kars’tan ise 14 Çatlak 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini rapor ederek, “Şark Ekspresi ve Turistik Maşrık Ekspresi, Kars ve toprak turizminin koca sözleşme kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Şark Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonra bölgeye sakil yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yeme, içme, konaklama, alıntı ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin meyan ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve bölge turizminin alelhusus istemiş olduğu Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerimizin 12 Fasıla’tan ilk, şita sezonuna girerken teşrinisani ortasında başlaması mıntıka turizmini daha üstelik rahatlatacaktır.” diye konuştu.

Kentteki tıpkısı otelin müdürü olan Mehmet Yaman birlikte Kars’ın kış turizmine kırıcı şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin kısa sürede başlaması Kars turizmi açısından haddinden fazla koskocaman. Hele Turistik Doğu Ekspresi seferleri ne kadar erkene alınırsa turizmi o kadar rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki ayrıksı tıpkı otelin sorumlusu Senem Sun birlikte otel olarak birlik hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Maşrık Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şark Ekspresi’nin daha erken seferlerine başlamasıyla misafirlerinin sonbaharda birlikte yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, şita turizmi sezonu öncesi tam hazırlıklarını yaptıklarını de sözlerine ekledi.

Turistik Şark Ekspresi, Ankara’dan debi ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: