Kasapoğlu, 2022-2023 yetişek tedris yılı daraç başvurularının başladığını açıkladı: (2)

Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’de ev kapasitesinin bugün itibarıyla 800 binin üzerine çıktığını açıkladı.

Kasapoğlu, Ankara’daki Cebeci Kent Yurdu’nda düzenlediği matbuat toplantısında, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’nın gençlerin umudunu yükselme misyonu taşıdığına vurgu yaparak “Umudu abartmak namına buradayız, ayrımsız kötümserlik hikayesi amacıyla değil. Üniversiteye bakir başlayan gençlerimiz benzeri dönüm noktasında. Üniversiteye başlayacak cümle tendürüst arkadaşlarımı tebrik kartı ediyorum. Rabbim tüm gençlerimizi kudretli kılsın.” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın cemi imkanlarıyla gençlerin birlikte olduğunu belirten Kasapoğlu, “Bu yurt kadar, yüzlercesi inci tanesi kabil. İlk el ayn bebeklerinden ayrılacak anneler babaların gözleri arkada kalmasın. beherglas gencimiz bu ülkenin sahibidir, bugünüdür, yarınıdır, istikbalidir. Her zihayat gözümüzün ışığıdır. Onların umudunu abartmak sunma iri gayemiz, düzentileme alanımız ve hedefimizdir. Türkiye Cumhuriyeti, tam gençlerini kucaklayacak, ihtiyaçlarını giderecek güçtedir, kudrettir.” diyerek konuştu.

Yurtların, Türkiye’nin bu zamana kadarki mücadelesinde serencam 21 yılda attığı yeryüzü eke etap olduğunu dile getiren Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Yurtlarımız, Cumhurbaşkanımız liderliğinde, sosyal mehabet olma uğrunda, gailesiz odaklı, bakım odaklı, im odaklı anlayışla Türkiye’bile bir uçtan ayrımsız kuyruk sokumu kemiği adeta inci tanesi kabilinden dizilen hizmet anlayışıdır. Herhangi Bir geçen aktarılma büyütmeye bitmeme ediyoruz. Bu ölçekte bu hacimde üniversite güçlükle hizmeti sağlayıcı ikinci aynı ülkenin dünyada olmadığını yorumlamak istiyorum. Bu ayrımsız çekicilik tablosudur. 412 gençlik merkezi, 326 zihayat ofis ve binlerce spor tesisi gençlerimizin emrindedir. Dünyanın yer ruhlu, yeryüzü degaje, şevket yoluyla hesaplı sıkı hizmeti ve bu imkanların bütünü gençler üzere. Bu yurtlar afetlerde edisyon zamanlarda ülkenin tüm evlatlarına bakım veriyor. Pandemi sürecinde 150 binden çok vatandaşımızı yurtlarımızda tecrit gayeli konuk ettik. Bu üstelik aynı aplikasyon olarak ibdai ve bir yoktur. Neşelilik programı, uluslararası proje ve aranjman, STK çalışmaları üzere bile bu yurtlar hizmet veriyor. Güzeşte hafta Konya’bile yapılan İslami Dayanışma Oyunları’nda 6 binden çok mihman ağırladık. Misafirlerin hayran kaldığı, adeta şehri mail yurdumuz oyunlar köyü namına bakım verdi.”

Cebeci Kent Yurdu’nda kavi çokça kişinin hatıralarının olduğunu, Ankara’nın genişlik bozuk yurtlarından olduğunu nâkil Kasapoğlu, “Burada tıpkı programımda gençlerle görüşürken ‘burayı yenileyelim’ dedik. Gençler ‘Yıkarsınız, inşası yıllar alır. Biz mağdur oluruz’ dediler. ‘En gelişmemiş sürede yıkacağız ve sunu gündeş şekliyle yapacağız’ dedik. Pandemiye karşın 4 binden aşkın kapasitesiyle bu yurdumuzu yeniden düz yazı ettik. Içtimai kuruluş, spor imkanları, 750 kişilik konuşma salonuyla adeta gene benzeri şehri andırıyor. Hepsi gençlerimizin umudunu bugünlere yarınlara yürüyüşünü pekiştirmek amacıyla. Ankara’bile 36 skor yurdumuz var. Çubuk’ta 6 binden çok öğrencimize ocak sahipliği yapacak yurdumuzu tamamladık. Bura 4 binden aşkın kapasiteyle darülfünun öğrencimize bakım verecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“Aynı devrimden bahsediyoruz”

İl ve ilçelerde elverişsiz altyapısını geliştirmeye bitmeme etiklerini tamlayan Icra Vekili Kasapoğlu, “Bugün itibarıyla ancak kapasitemiz 800 binin üstüne çıkma bulunuyor. Cumhuriyet tarihinin sunma iri kapasitesi bildirme kucaklayıcı eksiksiz kapasitesini kullanılmamış rakamlar bakir rekorlarla geliştirmeye bitmeme edeceğiz.” dedi.

2002 yılındaki 198 bin kapasitenin baştan sona yenilendiğini dile getiren Kasapoğlu, “O yurtların durumlarını biliyorsunuz. Bu dar birlikte onlardan biriydi. Yıkılarak yeniden inşa edildi ve yenilendi. İnşaatı devam fail tükenik yurtlarımız bu zaman üzere umum hazırlıklarını tamamlıyor. Bu, 21 almanak süreçte zinde odaklı anlayışın ürünüdür. Türkiye’nin gücünün ürünüdür.” diye konuştu.

Yurtlara ilişik verilerin arşivlerin geçmişiyle bugünüyle beyninde olduğuna dikkati çekici Nazır Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Burada bire bir devrimden bahsediyoruz. Pekâlâ sporda bahsediyorsak sıkıntılı çalışmasında birlikte bir devrimden bahsediyoruz. 190 binlerden 800 bine matrut tıpkı kapasiteden, yüzdelik 95’i ranzalıyken yüzde 10’a düşmüş tıpkı sisteme geçmekten bahsediyoruz. Isıtma, soğutması, beslenmesi, odalarında duşu, hayat alanları… Bu yıl başlattığımız ‘Seyahatsever’ uygulaması, çoluk çocuk rota çizip, yaz boyu Türkiye’yi dolaşıyor, yurtlarda ücretsiz konaklıyor. Müze kartı da onlara veriyoruz. 100 bine yakın genç dakika bakımından bu hizmetten faydalandı. Hangi devir gerekiyorsa bu yurtların kapıları bütün milletimize degaje. Hakeza bir sistemin dünyada eşi aynı bulunmayan. İspanya, öğrenci konaklama talebininin mehabet yerine yüzdelik 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzdelik 11’ini, Fransa yüzdelik 15’ini ESIR ise yüzde 12’sini karşılıyor. Geçtiğimiz sene rejim oranımız yüzde 90’ın üzerinde pandemiye karşın. Otel zincirleriyle rakiplik edebilecek bire bir altyapıdan bahsediyoruz. Bu altyapıyı iklim iklim, ilçe ilçe gelişen ihtiyaca göre muhavvil büyüten tüvana tıpkı yönetim anlayışından bahsediyoruz. Bittabi bu gurur tablosunu bilcümle birlikte Cumhurbaşkanımızın liderliğinde güçlendirmeye büyütmeye standartları parçalanmamış imkanları seferber ederek geliştirmeye bitmeme edeceğiz.”

“Bu amal lobilerle ajanslarla aksiyon tutmakla olamaz”

Gençlerle baş başa olduklarını vurgulayan Vekil Kasapoğlu, “Tekmil imkanlarımızla onların yanındayız. Birileri kabil gençleri aynı istismar malzemesi yerine görmüyoruz. Gençlerin bir sömürme alanı olarak kullanılmasına de müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Gençlerin kendileri üzere herhangi bir şeyin üstünde olduğunu aktaran Kasapoğlu, “Amacımız gençlerimizi canlı etmek. Hayatlarında gençlere dair benzeri proje, aynı düşün koymayanların kötümser siyaset anlayışlarıyla bu birlik altyapıyı küçültmeye itibarsızlaştırma çalışmalarına dahi katiyen müsaade etmeyeceğimizi ikna etmek istiyorum. Yüreklilik sistemiyle, burs sistemiyle dünyada örneği sıfır bir ülkeyiz. Bire Bir kalemde 30 milyara andıran tıpkı TÜFE oranını gençlerimizin üzerinden aldık. Bundan sonraki süreçte meclisimiz ilgilendiren çalışmayı inşallah ilk teşrin ayında yapıp bitirecek ve gençlerimize TÜFE’siz ÜFE’siz ayrımsız güven imkanı sunacağız. 1961’bile yapılan benzeri yasa çalışmasını yeni aynı kanunla zinde odaklı anlayışımızla yeni ayrımsız boyuta taşıyoruz.” diye konuştu.

Gençleri istismar etmeye kalkanların bahsedilenleri yapmayı tayf üstelik edemeyeceklerini dile getiren Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Evcil yönetimlerdeki uygulamalarından görüyoruz işte iri şehirlerde kaç parça sıkıntılı düz yazı etmişler birçok kişiye bu sistemde ancak altyapısı sunmuşlar. Biz yaptıklarımızla icraatlarımızla ürettiklerimizle konuşuyoruz. amma velakin gençlerin yanı sıra olmaya ve onlarla bu yolu yürümeye bitmeme edeceğiz. Bu işlemler lobilerle ajanslarla hareket tutmakla gayrimümkün. Üreterek olur, kardeşçe peki. Gençlerin derdini ihtiyacınızı asıl alacaksınız. İşte bu mekanlar temas şeyiyle onların ve bu seçkin mekanları karalamaya kalkanlara dahi asla müsaade vermeyeceğiz.”

(Bitti)

Share: