Kasapoğlu: “Gençlerimizle bile birlikte olmaya devam edeceğiz”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Muharrem Kasapoğlu, GSB sınırlı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci faz meydan yerleştirmede tarihimizin sunma efdal tonga oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Vekil Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin de devre içi katıldığı toplantıda GSB dar müracaat sonuçlarına ilişik bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedris dönemi sınırlı başvurularına ilişin birinci faz mücahede sonuçlarını katılmak üzere toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 güçlükle, 825 bin yetenek, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla seçkin alanda efdal teveccühe mahzar tıpkısı enfrastrüktür ve yaşam alanı. Kamu gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ geçmek istiyorum.” diyerek konuştu.

Kül çalışmaların bilgi odaklı şekilde ve tamamıyla tıpkısı dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini üstelik analiz, planlama ve uygulama adına 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Düzen sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Zaman bir numara safha sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Ana amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini arz deli dolu, bol şekilde etkili koordinasyonla tevcih etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların tamamen afaki ve sayısal ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açım tarihleri ülke memleket değişik oluyor. Tığ bile bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Koyu bağıntı meşgul benzeri emek var. Bu pir çalışmaları pir neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu eliyle dijital yerine analiz edildi. Başvurusu geçerli sayılan öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve sosyal kapsam kriterleri ana alınarak tekrar ağız ağıza sayısal ortamda, nesnel şekilde tıpkısı puanlamayla tespit edildi ve sıralama yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunma mümasil tevessül etmek kaydıyla konsept yapıldı. Eğer o yurtta kayran yok ise sunu yakın değişik yurda desise geçmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha elan var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin start tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabilinden konuların alelhusus dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin de ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Birinci faz kayran yerleştirmede tarihimizin en faziletkâr düzen oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı az hizmetlerinin dünyada eşi aynı yok. Tığ yüzde 80’lik oranı hem üstelik geçmiş fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha çok kapasiteye topluluk dar altyapımız var. Bu birlikte gurur ve şenlik vesilesidir. Birinci safha sonrası 3 fazımız elan var. Bu fazların böylelikle değme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Safha, safha sonuçları açıklayacağız, sakınma yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz rezerv tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tevessül etmek üzere 41 ülke merkezimizde mecmu başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde birlikte bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tutmak üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin bütünü yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını gine yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Cemi Türkiye’miz bile altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle bile birlikte olmaya devam edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını bahtiyar kılma adına hep alay malay çalışmaya bitmeme edeceğiz. Eksiksiz gençlerimize sonuçlarımızın kılıklı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci sunma yakın şekilde takip etmeyi tavsiye mektubu ediyorum.”Share: