Kastamonu’da iple Kavgacı Kanyonu’na inip kadeh terasın altında belde temizliği yaptılar

Kastamonu’da pencere terastan iplerle Çatak Kanyonu’na inen 4 fahri, doğadaki çöpleri topladı.

Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi, Azdavay Kaymakamlığı, Azdavay Belediyesi ve Milli Parklar Küre Dağları Bölüm Müdürlüğü iş birliğinde geçerli “Kanyonu Temizliyoruz Projesi” kapsamında Turizm Fakültesi Öğretim Yardımcısı Bilgelik Haberal, dokümanter yapımcısı Gaybubet Salcıoğlu, Artvin Yusufeli Dağcılık ve Natür Sporları Kulübü Başkanı Sakıncasız Bülbül ile Erzurum İspir Belediyesinden Bülent Erkan, iplerle Çatak Kanyonu’nda bulunan pencere terasın altında 75 metreye inip kovanlık yaptı.

Toplanan çöplerin doldurulduğu torbalar bile iple yukarıya çekildi.

Bilgelik Haberal, AA muhabirine, tabiatı, kaynakları destek olmak ve sürdürülebilirliği ulaşmak amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Kanyonda gübür olduğunu görmeleri üstüne içtimai külfet projesi uygulamak istediklerini belirten Haberal, “Dağcı arkadaşlarımızla içki durum terasından iplerle 75 metre kadar indik. 2 saat saffet yaptık. Sonraları iple çıktık. Amacımız doğayı koruyup ati nesillere tezyit etmek.” dedi.

Gıyap Salcıoğlu ise farkındalık düşünmek için yola çıktıklarını dile getirerek, “Turizm destinasyonlarında yeryüzü şişman ülkü, belde kirliliği. Amacımız farkındalık oluşturmaktı. Kastamonu’muzda insanlara gösterebileceğimiz çokça sunturlu değerlerimiz var fakat en iri sorunlardan biri, yer kirliliği. İnsanlar ambalajlarını, pet şişelerini ferah ferah gezdikleri yerlere bırakıyor. Natür, mekân bizim, ati nesillerimize saf benzeri doğa bırakmalıyız.” diye konuştu.

Bülent Erkan bile projeyi farkındalık tesis etmek ve kasaba kirliliğinin önüne geçilmek amacıyla hayata geçirdiklerini kaydetti.

Share: