Kaymakam Yenisoy’dan Salda Gölü’nde pislik iddialarına ilgili açıklama Açıklaması

Burdur’un Yeşilova ilçesi Kaymakamı Fazilet Yenisoy, Salda Gölü kıyısında kirlilik ve kumunda kararma oluştuğu iddialarına ilgili, “Kum mukannen bölgelerde paye safhada beyaz zehir ve görsel ayrımsız behişt yerine görülmekte iken ara sıra yerlerde bile kumun rengi fark gösteriyor. Ancak bu kesinlikle tıpkı koca yahut dışarıdan aynı fiziksel müdahaleyle meydana mevrut tıpkı olay değil.” dedi.

Sultanpınarı mevkisinde Yer Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileriyle incelemelerde kâin Yenisoy, gazetecilere, Salda Gölü’yle ait çıkan yosunlaşma ve kararma yönündeki iddiaların batıl olduğunu kaydetti.

Söz konusu görüntülerin gölün 300-400 metrelik bir kısmında içilebilir kalitede tıpkısı su yatağı olan “Sultanpınarı” bölgesine ilişkin olduğunu belirten Yenisoy, “Natürel tıpkı zevk olayı namına değerlendirilen bu olay, saha altı akarsu kaynaklarının ve göl çevresindeki akarsu kaynaklarının alandaki bulunan dikme popülasyonundan rüzgarla taşınan organik içeriği faziletkâr polenlerden kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yenisoy, görüntülerdeki bölgede herhangi bir pres bulunmadığına dikkati çekerek, elan önceden bölgede faaliyetini sürdüren “Sultanpınarı Tesisi”nin 19 Haziran 2020’bile 308 dar Antalya 2 nolu Beğeni Varlıklarını Dulda Havza Komisyonu kararıyla yıkıldığını anlattı.

“Kararma olduğu sav edilen mevkiden göle giriş haram”

“Sultanpınarı” isimli su kaynağından Salda Gölü’ne 2 ayrımlı noktadan katıksız, akman su akışı olduğunu vurgulayan Yenisoy, şöyle konuştu:

“Solgun fon su akışlarının çın natürel tıpkı sürecin sonucunda oluşmaktadır. Sultanpınarı suyu ön halkı vasıtasıyla yıllardır içmece suyu adına kullanılmaktadır. Ayrıca Salda Gölü’nden Bakanlığımızca Gusto Varlıklarını Himaye Genel Müdürlüğü rastgele ay periyodik kendisine su numunesi alınmakta ve akarsu kalitesi izlem çalışmaları yapılmaktadır. Mekân Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Valiliğimizce bugüne büyüklüğünde olduğu kabilinden bundan sonraki süreçte birlikte Salda Gölü Esirgeme Projesi kapsamında kamu tedbirlerin alınmasına titizce bitmeme edilecektir. Burdur Valiliğinin emriyle Salda Gölü’ne kontrolsüz alanlardan göle methal haram. Kontrol alanları birlikte elden kumsal kendisine tahsis edilen mevkiler. Kararma olduğu argüman edilen bölgeden filhakika göle antre haram. Bu haberin uydurma olduğu ayrımsız nöbet henüz ortaya çıkıyor. Bu mevkiden kesinlikle göle antre yasak.”

“Habitatın saf tıpkısı süreci sonucu ortaya çıkmıştır”

Yenisoy, Salda Gölü’nün iktidarlı ayrımsız huy harikası olduğunu dile getirerek, “30 kilometrelik çevresinin tamamında parafin kum kayran almıyor. Kum mukannen bölgelerde mesabe safhada parafin ve görsel bir cennet olarak görülmekte iken gâh yerlerde de kumun rengi mübayenet gösteriyor. Fakat bu kesinlikle tıpkısı adam veya dışarıdan ayrımsız fiziksel müdahaleyle meydana mevrut tıpkısı olay değil. Habitatın doğal tıpkı süreci sonucu ortaya çıkmıştır. Herkesi, Salda Gölü’nü yakından görmeye davet diyoruz, bizden sonraki nesillere dahi arz iyicene şekliyle devredeceğimize kimsenin şüphesi olmasın.” değerlendirmesini yaptı.

Yiğitlik Yenisoy, antrparantez ilçede Salda Gölü’nün korunmasıyla ait Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Salda Siper Büro Müdürlüğünün kurulduğunu sözlerine ekledi.

Share: