Kaynak ve Maliye Bakanı Nebati, Isparta YANLIŞSIZ Öğür İl Başkanlığında konuştu: (1)

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, para şişkinliği sorununa ilişik, “Tığ sav ediyoruz ve diyoruz kim bu şişkinlik belasının üstesinden gelecek olan birlikte biziz. Biz erdemli enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, yol ve yöntemlerimiz galiba. Attığımız adımlarla sizlerin duasıyla, gelişim dünyasının tahammülfersa performansıyla, aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” dedi.

SELIM Öğür Isparta İl Başkanlığını ziyaretinde konuşan Vekil Nebati, aksiyon dünyasıyla buluştuğunu, esnafı ziyaret ettiğini belirterek, kentte güler yüzle karşılandığını söyledi.

Salgının başladığı 2020’nin geçmiş aylarından itibaren dünyanın çokça tahakküm bire bir dönemden geçtiğine değinen Bitkisel, dünyadaki kazançlı büyümenin 2020’nin içre daraldığını ve küçüldüğünü vurguladı.

Bitkisel, müstevli başlarken Türkiye’nin bu dönemden çokça farklı tıpkı şekilde çıkacağını söylediklerini hatırlatarak, bu dönemde birilerinin ise Türkiye’nin kenef olacağı, küçüleceği, insanların işini kaybedeceği, dükkanların kapanacağı kabil yaygaralar yaptıklarını tabir etti.

“Kötümserler” dedikleri bu kişilerin seslerinin üstelik çokça faziletli çıktığını dile getiren Bitkisel, “Bizler ülkesine, üretime, SELIM Parti iktidarına ve Sayın Cumhurbaşkanımıza güvenenler kendisine, ‘Türkiye 2020’bile büyüyecek’ diye bunun boşa çıkmayacağını biliyorduk.” dedi.

“Biz sessiz çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz”

Bilcümle acun küçülürken Türkiye’nin büyüyerek pozitif yerine ayrıştığına dikkati çeken Bitkisel, şöyle konuştu:

“Güzeşte yıl yüzde 11’in üzerinde büyüyen benzeri Türkiye vardı, yine ayrımsız yaygaralar başlamıştı. O yaygaralarda Türkiye’nin tıpkısı hacim temel etkisiyle büyüyeceğini söylüyorlardı. Tığ ‘Hayır koşa haneli benzeri tahaccüm gerçekleşecek.’ dediğimizde birlikte esasen tıpkısı şeyi yaptılar ve yanıldılar. Şurası bereketli bilin, sesini efdal çıkaran bire bir derinti var. Tıpkı da işini sessiz tonsuz yapan bu büyüklük, vatanı, devleti, bayrağı için müteharrik iri bir sessiz çokluk var. Tığ ağızsız çoğunluğun ta kendisi ve temsilcisiyiz. İşlerini fail, ülkesini seven. Bizler dedik ki ‘2021 yılında ongun olacak.’ amma temas zaman olduğu kabilinden bilcümle elem örnekler verdiler. Bunu beceremeyince düşüntülü, manipülatif başkaca ihanete varan söylemlerle bizi 20 Çatlak akşamına getirdiler. 20 Meyan’ta hatırlayın ülkede yöre görünmezlik, hastalık olmuş, döviz fiyatları acul aynı şekilde yükseliyor. Yapmacıklı belgelerle dolar şu büyüklüğünde olacak, mutluluk viran olacak şeklinde kaba ifadelerle Türkiye’yi kilitlemeye gayet ediyorlar amma yanıldıkları ayrımsız öz var. Bu ülkenin iktidarı her kapalı anda milletin duasını, desteğini alarak kesin ama mutlaka benzeri hal üretir. 20 Mabeyin’ta biz teferruatlı eyyam neticesine ürettiğimiz çözümü, Sayın Cumhurbaşkanımızdan duyduğumuzda hep millet ‘Evet yaparsa YANLIŞSIZ Fırka yapar, yaparsa Recep Tayyip Erdoğan yapar, problemleri çözecek içtima adresi dahi burasıdır.’ dedi.”

“Rekabet edilebilir kırat seviyesiyle önümüzü göreceğiz”

O tarihten itibaren Türkiye’dahi çokça balaban adımlar attıklarını dile getiren Nebati, o akşam ezanı zar ettikleri düzem korumalı yatırım hesabıyla Türkiye’deki dövizi kontrol altına aldıklarını hatırlattı.

Zorlukların olduğunu, ancak bunların aşılacağını belirten Bitkisel, “Rakiplik edilebilir kırat seviyesiyle önümüzü göreceğiz. 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesiyle başlayan ve bugüne kadar etkisi anif tıpkı şekilde devam edip, tamlık dünyayı adeta esir eden bu gelişmelere karşın Türkiye muhteşem başarılara imza attı.” diye niteleyerek konuştu.

Önlerinde pahalılık sorunu olduğunu rapor fail Nebati, “Biz tez ediyoruz ve diyoruz ki bu enflasyon belasının üstesinden ati olan dahi biziz. Tığ erdemli enflasyonu bu ülkeden defedecek iradeye sahibiz, defa ve yöntemlerimiz muhtemelen. Bu yol ve yöntemlerimiz diğerlerinin söylediği üzere ‘Tığ geliriz altı ayda çözeriz yani dükkanları, fabrikaları kapatırız, yüksek faizle insanların işlerini kaybetmesine amil oluruz. Ülkeyi yine bire bir ithalat cennetine dönüştürürüz. İhracatı kısarız ve ülkenin iktisat yönetimini esasen başkalarının yönettiği ayrımsız yere götürürüz.’ şeklindeki iradelerine, ifadelerine cebin diyoruz kim yetersiz dışındaki mal, gıdadaki mal fiyatlarının yükselmesinden sonradan attığımız adımlarla, sizlerin duasıyla, hisse senedi dünyasının katlanılamaz performansıyla aldığımız tedbirlerle bu işin üstesinden geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun düşüş eğilimine gireceğini vurgulayan Bitkisel, şöyle devam etti:

“Filvaki enflasyonda çoğalma hızı verimliliğin faziletli olması, üretimin artması, gökçe yazın getirdiği imkanlar, dünyadaki değme nev emtianın ılımlaşacak şekilde sakinleşmesi ve aşağıya akilane debi etmesiyle elde ettiğimiz bu imkanlarla tığ önümüzdeki aylarda artım hızı düşmüş aynı pahalılık, mabeyin ayından itibaren bazın dahi etkisiyle burnunu aşağıya indiren tıpkısı enflasyonla ülkede, önümüzdeki dönemin böylelikle yüzdelik 23,9’luk benzeri pahalılık ve sonrasında de bir tane haneli tıpkısı enflasyona müteveccih aldığımız tedbirlerle yürüyeceğiz. Bu tedbirlerimiz, birilerinin söylediği gibi sert tedbirlerle mümteni. Tığ fabrikaların çalışması, esnafın dükkanını açması ve işine gidenlerin işini yitirme korkusunu yaşamadan hayatını bitmeme ettirmesine bağlı aynı koşulla enflasyonla mücadele ediyoruz.”

(Sürecek)Share: