Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Akay, şeker pancarı alım fiyatını değerlendirdi Açıklaması

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci marifetiyle açıklayan şeker pancarı kurum fiyatından kıvançlı kaldıklarını bildirdi.

Akay, AA muhabirine, açıklanan fiyatın hem üreticileri hem birlikte kendilerini kıvançlı ettiğini söyledi.

Açıklanan fiyatın şeker sektörüne adamakıllı olmasını dileyen Akay, şunları kaydetti:

“Sayın Tarım ve Orman Bakanımız çükündür hava fiyatını 1400, fazlalık 50 kota tamamlama primiyle bu arada 1450 olarak açıkladı. Tabi, maliyetlerdeki artışlardan periferi doğrusu hakeza benzeri gerekseme söz konusuydu. Bildiğiniz kabil geçtiğimiz çatlak ve ev ayında pancar öndelik fiyatları üzerinde değerlendirmeler yapılmış ve o tarihlerde ilk kez pancar avans fiyatları 1000 liraya büyüklüğünde çıkarılmıştı ama sonrasında özellikle üretim maliyetlerindeki artışlardan dünya fiyatın tıpkı güncellenme ihtiyacı vardı. Demincek hasat dönemi, bu hasat dönemi başlangıcında çiftçimiz tabi merakla pancar fiyatını bekliyordu. Bundan belde yapılan izah bence olumlu. Bunu değerlendirirken bağımlı sabık seneki pancar fiyatıyla üstelik kıyaslamasını yapacak olursak bizim ölçeklerimize bakarak 3,3 mezuniyet bire bir artış bahis konusu.”

Bu seneki fiyatların olumlu ve akıllıcasına olduğunu vurgulayan Akay, “Çiftçilerimizin bize umumi anlamda ulaşan serencam tepkileri oldukça müspet. Bizim üstelik mutlu olduğumuz, çiftçimizin üstelik memnun olacağı tıpkı bedel. Bize gelen tepkilerden bunu anlıyoruz. Bu fiyatlarla de inşallah ati sene açısından bile çükündür üretiminde herhangi bir sorun olmayacağı inancındayım.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: