Kayseri’de 6 yaşındaki çocuğun ölümüne hastalık olan sürücüye 5 yıl mapushane cezası

Kayseri’de eğreti geçidinde 6 yaşındaki çocuğun ölümüne bozukluk olduğu iddiasıyla yargılanan sürücü, 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kayseri 1. Esas Ukubet Mahkemesinde görülen karar duruşmasına maznun H.Ç, mevkuf bulunduğu cezaevinden Curcunalı ve Kaynak Enformatik Sistemi (SEGBİS) aracılığı ile katıldı, öldürülmüş M.G’nin annesi P.G. ve babası S.G. ile yan avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın “bilinçli taksirle katil” suçundan cezalandırılmasını ve kararla gelişigüzel tahliyesini istek etti.

Sanık H.Ç. savunmasında 43 yaşında olduğunu, hayatı süresince kimseye isteyerek ve atlaya zıplaya kötülük vermediğini söyledi.

Olay haset maktulün bulaşıcı geçidinden geçmediğini öne süren H.Ç, “Kazanın önlenmesi imkansızdı. Çocuğu görür görmez acilen frene bastım amma yapacak ayrımsız molekül yoktu. 2,5 aydır tutukluyum, beraatimi ve tahliyemi istiyorum.” diyerek konuştu.

Müştekiler P.G. ve S.G. ise sanıktan şikayetçi olduklarını belirterek, sunu ağır sıklet şekilde cezalandırılmasını istedi.

H.Ç’ye, “bilinçli taksirle kanlı” suçundan 5 sene kodes cezası veren murafaa hakimi, mevkuf kaldığı süreyi dikkate alarak sanığın tahliyesine hükmetti. Hakim, değişmeyen kesinleştikten bilahare sanığın ehliyetinin 1,5 yıl süreyle mankafa alınmasını da kararlaştırdı.

Duruşmanın peşi sıra adliye çıkışında matbuat mensuplarına açıklama yapan ve gözyaşı döken temel P.G. “Çocuğumun meslek elbiseleri dolabın gözünde somurtkan kaldı. Benim çocuğum okula gidecekti amma gidemiyor ve bunun suçlusu dışarıda. Bugün elini koluna sallayarak çıkma. Adaletin yerini bulmasını istiyorum. Neye yaradı kim yemediğimiz, yedirdiğimiz. Geldi, sarhoşun biri vurdu.” diye niteleyerek konuştu.

Maktulün babası S.G. ise sanığın 196 promil alkollü çıktığını öne sürerek, en ağırbaşlı cezayı alması üzere sonuna büyüklüğünde uğraş edeceklerini kaydetti.

Olay

H.Ç, 3 Temmuz’üstelik Hulusi Akar Bulvarı’nda yaya geçidinden geçen 6 yaşındaki M.G’ye ara bulucu ile çarpmış, hastaneye kaldırılan yavru, 12 Temmuz’de hayatını kaybetmişti. Gözaltına alınan eş, tutuklanmıştı.

Share: