Kayseri’de cet ve oğlunu öldüren 4 sanığa 37 yıl 6’şar ay mahpushane cezası

Kayseri’de akraba ve komşu iki aile beyninde matlup meselesi dolayısıyla sâdır, baba ile oğlunun öldürüldüğü silahlı kavgaya ilişkin davada vakfedilmiş 4 sanık, 37 sene 6’şar kamer delik cezasına çarptırıldı.

4. Alçak Ukubet Mahkemesinde görülen duruşmada mevkuf sanıklar A.D, E.D, F.D. ve U.D. ile yan avukatları amade bulundu, tutuklanmadan yargılanan A.D, H.D ve H.L.D. Antalya Adliyesinde Ses ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla duruşmaya katıldı.

Gömüden çıkarıldığı öne sürülen 4 kilo zer nedeniyle aralarında düşmanlık mevcut ve 250 bin lira alacağını talip İ.B. ile oğlu Y.A’yı silahlı kavgada öldürdükleri iddiasıyla yargılanan sanıklar, savunmalarında suçlamaları reddederek aklanma ve tahliyelerini dilek etti.

Ölenlerin yakınları üstelik adalete güvendiklerini belirterek bütün sanıkların en güç cezayı almalarını istedi.

Mahkeme heyeti, sanıklar F.D, E.D. A.D. ve U.D.’yi, Y.A’ya karşı eylemlerinden muhit “düşünülerek katil” suçundan 25’er sene, İ.B. amacıyla ise tıpkı suçtan 12 sene 6’şar ay atılmak amacıyla mecmu 37 yıl 6’şar ay hapis cezasına çarptırarak tutukluluklarının devamına değişmeyen verdi.

Heyet, tutuklanmadan sanıkların ise beraatine hükmetti.

Olay

İddiaya göre, 26 Mayıs 2021’de form Kocasinan ilçesi Buğdaylı Mahallesi’nde E.D. ve H.L.D, aralarında matlup meselesi nedeniyle yağılık bulunan akraba ve komşuları İ.A’nın evine gelmiş, çıkan kavgada tabancayla keder açılması sonucu Y.A. görüngü durumunda yaşamını yitirmiş, yaralanan babası İ.B. kaldırıldığı hastanede 28 Mayıs 2021’de hayatını kaybetmişti.

Olayla ilişkin gözaltına alınan 7 şüpheliden 4’ü tutuklanmış, 3’ü adli kontrol kararıyla azade bırakılmıştı.

Share: