Kemalpaşalılar, İlçelerine Hastane Yapılmamasına Aksülamel Gösterdi

MURAT İSTANBULLU

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde, hastane statüsündeki dispanser, hemen iş saatleri içerisinde tetebbu hizmeti veriyor. Kemalpaşalılar, ilçede apayrı benzeri esenlik hizmeti verilmemesine aksülamel gösteriyor. İlçe nüfusunun 10 bin olduğunu ve bu sayının yaz aylarında 25-30 bine ulaştığını belirten Kemalpaşa Belediye Reisi Ergül Akçiçek, “Arsamız durumunda duruyor ama o arsada ne hikmetse hastane yapılamıyor veya yapılmıyor, onu bilemiyoruz biz. Ama karar verecek olan Esenlik Bakanlığı; bir dakika geçmiş yapması lazım” dedi.

Kemalpaşa, Artvin’in Hopa ilçesine merbut bir karye iken 1987 yılında kasaba, 2017 yılında ise kaymakamlık oldu. 4 yılı çok süredir kaymakamlık olmalarına karşın mesai saatlerinde içerisinde çabucak tetebbu ve derman yazımı dışında eksantrik benzeri keyif hizmeti veremeyen hastane statüsündeki sağlık ocağı, Kemalpaşalı vatandaşların tepkisine illet oluyor.

“KORTEJ VERİLİR AMMA BİR ÇEŞIT YAPILAMAZ”

Seçkin seçim vaktiyle hezel veren siyasilere seslenen Kemalpaşalı Eksiksizlik Yılmaz isimli vatandaş, “’20 yataklı sayrılarevi olacak’ diyorlar. Yapılmasına temas zaman hezel veriliyor, hesabına getirilmiyor. Sayrılarevi sıkıntımız var, şifahane olmasını istiyoruz Kemalpaşa halkı yerine. Gümrük kapısında olduğumuz için mevrut turistler üstelik bastırık yaşıyor. Burada aceleten hızla 20 yataklı olması gerekir, anca tıpkı saraka verdi. Rastgele seçim eskiden hezel verilir, amma yapılmıyor” dedi.

“HASTALAR, 20 KİLOMETRE ÖTEDEKİ HOPA’YA GİTMEK ZORUNDA”

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakır, “Buradaki hastalanmış ve hele nemli vatandaşlarımızın tıpkısı iğne üzere üstelik tün yarılarında buradan 20 kilometre giderek Hopa Azamet Hastanesi’ne gidişi bizleri, hele yaşlılarımızı haddinden fazla yumruk duruma düşürmüştür. Tıpkı zaman ilk keyif ocağının yapılması, yer azından 50 yataklı aynı hastanenin yapılması üstüne Ilbay Bey’le görüşülmüş ve sözü alınmış, fakat bu üstelik yapılmadığı kadar taraf tarafta ivedi servis ünitesi da yıkılmıştır. Hala tıpkısı projelendirme yok. Bunun dahi tıpkı dakika önceki yapılmasını istiyorum” diyerek konuştu.

“BİZİM HUSUSI BİR HASTANEYE GİDECEK GÜCÜMÜZ NAMEVCUT”

“Kemalpaşa’bile zinde bizler, Gürcüler kabil paramız aktif değil kim özel hastanelere gidelim” diyen Ziyalı Aydınlık, “Yani ayrımsız hastanemiz namevcut. İlçe hastanesi var amma gidip araştırma olup umar yazdırabilirsin, apayrı tek madde yapamazsın. Bugün arz ufak bire bir yerin ağırsın, kan tahlili üzere birlikte Hopa’ya, Rize’ye, Trabzon’a… Kemalpaşa’ya şu an mevrut gidenlerle alay malay herhalde 10-15 bini buluyor. Elbette Gürcistan hastaları buraya gelip doğrudan Trabzon’a hususi hastanelere gidiyor, yani onların paraları bizden elan bol, adam özel hastaneye gidiyor. Bugün Türk vatandaşı kendisine tıpkı hastaneye gidemezsin, yani ego zaman kendim gidemem” dedi.

“İLÇEMİZDE ARTAN KANSER VAKALARI VAR”

Kemalpaşa Belediye Reisi Ergül Akçiçek üstelik şunları söyledi:

“Biliyorsunuz, tezyifkâr benzeri keyif ocağımız var. Burası biliyorsunuz, kaza olduktan sonraları su var. Elden Kemalpaşa’nın bugün 10 bin nüfusu var ama yaz ayında 25-30 bini buluyor. Bizim gurbette olan vatandaşlarımızla alay malay, bunun akabinde Gürcistan’dan gelen turistlerimiz var. Gürcistan’dan mevrut turistlerimiz, hakeza günlük kapasite olarak hafta sonları 6-7 bin gezici Kemalpaşa’ya geliyor hem alışveriş yapıyor hem bununla birlikte hem yaz ayında gurbette kâin vatandaşlarımızın birlikte yoğunluğundan hava hastanenin bir dakika evvel yapılması geçişsiz. Arsamız durumunda duruyor ama o arsada ne hikmetse kestirmece 4 yıldır sayrılarevi yapılamıyor veya yapılmıyor, onu bilemiyoruz biz. Ama karar verecek olan Afiyet Bakanlığı; bir an ilk yapması lazım. Niye yapması geçişsiz? Şu andaki keyif ocağımızda ivedili yerimiz bulunmayan. Hastanemiz akşam ezanı saat 5’te kapanıyor hangi hekim var ne hemşire var. Günlük hizmetini veriyor, mesai bitince dahi 5’te kapanıyor. Gece vaktinde, saat 5’ten sonraları hastalarımız Hopa’ya gitmek zorunda kalıyor. Müstacel hastalarımız oluyor bölgemizde. Bu benzeri sene içerisinde amansiz hastalik vakalarının çok olduğu ve kalp krizinin sakil olduğu… Yıllar önceki Çernobil faciasından yağlık bizim bölgemizde amansiz hastalik vakası haddinden fazla var. Bunun akabinde kalp aksesi hastaları çok var. Bunu akabinde yeniden aylı hanımlarımızın, kardeşlerimizin gene vacip ihtiyaçları var. Aynı zaman önce bu hastanenin yapılması gerekiyor. Olmazsa olmazımızdır bu. İlçe olduktan bilahare tahminî 4 yıldır bununla ilişkin bir mesai bulunmayan.”Share: