Keyif meslek lisesi öğrencileri “pembe tezkere”larla bicik kanserine dikkati çekiyor

Sakarya’da hususi tıpkısı keyif iz lisesinin öğrencileri, bicik kanserine dikkati vira etmek üzere hazırladıkları “gülgûn pusula”ları vatandaşlara ulaştırıyor.

Lise öğrencileri, pembe renkteki giysileri, kurdeleleri, çiçekli taçlarıyla İl Afiyet Müdürlüğünce “1-31 Ilk Teşrin Meme Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında bire bir aksata merkezinde düzenlediği etkinliğine katıldı.

Etkinlikte, İl Afiyet Müdürlüğü ekipleri meme başı kanserinde erken teşhisin önemini anlatan broşürler dağıttı. Öğrenciler dahi bicik kanseriyle ait farkındalık bina etmek amacıyla gülgûn kalemle gülgûn kağıda umum yazısıyla yazdıkları ve ayrımsız renkteki zarfa koydukları mektupları vatandaşlara dağıttı.

Öğrenciler, 19 Ilk Teşrin’da düzenlenecek etkinlikte de mektupları vatandaşlara ulaştıracak.

“Er canlandırma hayati ehemmiyet taşıyor”

İl Afiyet Müdürü Muazzez Öğütlü, AA muhabirine, bicik kanserinde er teşhisin dirimsel ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Er teşhis sonucu, bicik, çöz, rahim ağzı üzere yüzde 100’e yakın tedavi edilebilir kanser türleri bulunduğunu aktaran Öğütlü, bu doğrultuda Keyif Bakanlığının tarama çalışmaları yaptığını kaydetti.

Zaman geçtikçe tedavinin zorlaştığına dikkati çekici Öğütlü, şunları kaydetti:

“Er teşhis üzere yapılacak biricik öz var farkındalık. Eş hekimliklerimiz bu gelişim için çalışıyor, Sosyete Sağlığı Merkezlerinde Amansız Hastalık Terbiye veTarama Merkezimiz (KETEM) çalışıyor. Hastaneye düşmeden bu işi tarama ve farkındalık marifetiyle halletmek istiyoruz. Bu amaçla cemi halkımıza bunu söylemek, bu işin farkındalığına uğratmak üzere liselerimiz, üniversitelerimiz, tıpkı şekilde tıp fakültelerimiz canla başla çalışıyor. Hele keyif patika liselerimiz beribenzer çokça çalışıyor. Vatandaşlarımızdan özellikle şunu istiyoruz; Esenlik Bakanlığımız bunun farkına varalım diyerek canla başla çalışıyor. Farkındalık henüz evde muayeneyle başlıyor ve erken teşhiste yüzdelik 100 tedaviye kadar gidiyoruz, ne tamam farkında olalım.”

“Kansersiz bire bir dünya için elimizden mevrut çabayı sarf edeceğiz”

Hoca Imge Bilgin Çolakoğlu birlikte yıllardır sağ esen ilişkin konularda çocukların sosyalleşmesi açısından etkinlik yaptıklarını ve İl Sağlık Müdürlüğünün etkinliklerine katıldıklarını söyledi.

Öğrencilerin etkinlik amacıyla detaylı ayrımsız tedarik sürecinden geçtiğini dile getiren Çolakoğlu, “Farkında koyulmak, hayatı elan de pembe kuzuluk getirerek kansersiz tıpkı acun için elimizden mevrut tamlık çabayı çocuklarımla sarfiyat edeceğiz.” dedi.

Etkinliğe katılan 10’uncu dershane öğrencisi Zeynep Aydoğan ise arkadaşları ve öğretmenleriyle bicik kanserine dikkati fethetmek istediklerini belirterek, “İnsanların elan hassas olması üzere mektuplar yazdık. Kansersiz aynı acun hepimiz için elan gülgûn olacaktır. En önemlisi bu. Er kişileştirme olmazsa kanserin çaresi dahi olanaksız. Bunun amacıyla çaba gösteriyoruz. İnsanlara şüphesiz kişi kendini muayene edebileceğini anlattık.” diye niteleyerek konuştu.

Vatandaş Elif Onaylar, öğrencilerin namına verdiği mektubu okuyarak, “İnşallah tüm mevki bilinçlenmiş olur, kanseri erkenden canlandırma ederiz ve bu hastalık henüz çok duygusal almaz diye umuyorum.” ifadesini kullandı.

Share: