Kıbrıs gazilerinden KKTC’ye musahabe

Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığının organizasyonuyla Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Hazar Harekatı’na munzam 7 Kıbrıs gazisi ziyaretlerde düşmek ve gençlerle bir araya gelmek amacıyla Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gitti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, şehit yakınları ve gazilerin iktisadi, sosyal ve kültürel yönden desteklenmesine yönelik etkinlikleri sürdüren Şehit Yakınları ve Gaziler Umumi Müdürlüğü, “Kıbrıs Gazilerimizin Kıbrıs Gençleriyle Mavi Yurt Buluşması” isimli projeyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında, Türkiye’nin 7 bölgesinden Kıbrıs Barış Harekatı’na munzam 7 gazi KKTC’ye gitti.

Ankara, Antalya, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Malatya ve Samsun’dan katılan Kıbrıs gazileri, uğruna gazi oldukları toprakları yıllar sonradan baştan görüşme etmenin heyecanını yaşadı.

KKTC’de 2 ahit sürecek izlence kapsamında mehabet erkanına ziyarette bulunacak gaziler, Kıbrıslı gençlerle söyleşide bire bir araya gelerek anılarını, yaşadıklarını paylaşacak.

Gaziler, Geçit Şehitliği, 1974 Harekatı Karargahı, Hz. Ömer Türbe ve Mescidi ile Girne, Gazimağusa, Maraş ve Lefkoşa’birlikte türlü yerleri musahabe edecek.

“Gazilerimizle Kıbrıs’ta diri gençleri bir araya getirmeyi hedefliyoruz”

Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürü Şemseddin Dik de projeye ilişik şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu projemizle savaşa katılarak gazilik unvanı alan ve Türkiye’nin ayrımlı coğrafyalarında diri gazilerimiz ile Kıbrıs’ta dinamik gençlerin aynı araya getirilmesini hedefliyoruz. Ayrıca savaşın yapıldığı yerlerin musahabe edilmesi ve geçmişten kalan izlerin, zorlukların, kahramanlıkların hafızada tazelenmesi, yaşananların tüvana kuşaklara aktarılması üzere içtimai zihin ve duyarlılığın harekete geçirilmesi dahi bizim üzere ehemmiyet taşıyor.”

Share: