Kılıçdaroğlu’ndan Eş Adayları Tutma Derneği’ne kanı: Kadınları örgütleyin, zat adaylarını çıkarsınlar

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, NASIP Umumi Heyet Başkanı Nuray Karaoğlu ile beraberindeki 11 nefis yönetim kurulu ve bölüm başkanlarından oluşan heyeti CHP Umumi Merkezi’nde akseptans etti. Heyete, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka zevcelik etti.

Görüşmede avrat hareketinin dinamik olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıçdaroğlu, sülale kadınlarına ve ekinci kadınlara hele çoğalmak gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde yapacaklarını şöyle anlattı:

“Ev Destekleri Sigortası projemiz kapsamında kadınların konuşu özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Ekincilik sektöründe müteharrik kadınların ve gençlerin içtimai güvenlik primlerini yatıracağız, sonunda vakti geldiğinde tekaütlük hakkı elde edecekler. Bütün doğduğu yerde doyabilecek, dikici köyünde refah zarfında, hayat süresince yaşayacak. Içtimai izzet olmanın gereğini yerine getireceğiz. Ayrıca boşandıktan sonradan kazançlı kalın hayatiyetli kadınlar için ‘Yeni Başlangıçlar Fonu’ oluşturacağız. Karı istihdamını çoğaltmak üzere teşvikler uygulayacağız. Kadının üzerindeki hizmet yükünü ahzetmek amacıyla yetiştirme yurdu sayısını arttıracağız.”

KARAOĞLU: HİÇ KADIN MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAYAN 20 İL VAR

Karaoğlu, CHP’nin kadın istihdamını arttıracak ve kadını güçlendirecek projelerini yakından izlem ettiklerini belirtti. Sunu oylumlu taleplerinin siyasette değer kumar olduğunu kaydeden Karaoğlu, “Eşitsizliğe gelişigüzel serencam verelim” dedi. Karaoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca on paralık avrat saylav çıkarmayan 20 memleket bulunuyor. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur. Biz bu kentlerin devlet ve kaza başkanlarıyla aynı araya gelerek, farkındalık çalışması araklamak istiyoruz. Bu konuda sizin desteğinize ihtiyacımız var. CHP haddinden fazla esaslı bir öğür ve Türkiye amacıyla nazik benzeri öneme cemaat. Gelişigüzel debi ederek bu eşitsizliği ortadan kaldırabiliriz.”

KILIÇDAROĞLU: ÖRGÜTLENMENİN ÖNÜNDEKİ BÜTÜN ENGELLERİ KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Kılıçdaroğlu, talepleri dinledikten sonra, “Tığ kadınların Meclis’te denk temsili üzere kanun teklifi hazırlayan bir partiyiz. Eşitlikten yanayız. Ancak bu illerin bazılarında CHP’nin hiç milletvekili namevcut. Kadınları örgütleyin. Kadınlar örgütlü gücüyle kendi karı adaylarını çıkarsın, namzet olmaya doğruluk kazansınlar. Lütufla değil, irade ortaya koyarak saylav olabilirler. Örgütlenme sürecine katkı koyun. Serencam seçimlerde karı muhtar sayısındaki artış ne büyüklüğünde düş vericiydi. Milletvekilliği amacıyla da örnek mümkün. Kadınların düzenleme gücünü çok önemsiyoruz. Bu aydan itibaren eş üyelerimizden aidat almaya serencam verdik, örgütlenmenin önündeki bütün engelleri kaldırmaya çalışıyoruz” dedi.

Belediye hizmetlerinin eş örgütlenmesi üzerindeki müspet etkisine değinen Kılıçdaroğlu, “İllerin kültürel yapıları çok şanlı. Erzurum’dahi bire bir mektup kafe açılmasını istemiştim. Ayrımsız belediyemiz sebebiyle Erzurum’bile açılan betik kafe gençlerin ve kadınların yol uğrağı noktası oldu. Özellikle canlı kadınlara istihdam sağlayan bu kafede gençler çayını, kahvesini içip kitabını okuyabiliyor. Şanlıurfa’de, Aksaray’da, Kayseri’da, elhasıl devlet genelinde bu uygulamayı yaygınlaştıracağız” diyerek konuştu.

NAZLIAKA: SELIM PARTİ GİDECEK EŞİTLİK GELECEK

Nazlıaka üstelik “Öncelikli hedefimiz; ‘Şuradan iki karı nazır gelsin şöyle sembolik olarak’ diyen, eş siyasetçiyi ‘sembol’ gibi gören anlayışı değişmek. Kıymet tıpkısı Türkiye yapmak. AKP gidecek, müsavat ati” ifadelerini kullandı.

Share: