Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Büyüklük Hastanesi törenle açıldı

Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Kerem Hastanesi törenle açıldı

KİLİS 400 yataklı Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Şevket Hastanesi törenle açıldı.

Avrupa Birliği fonlarından 50 milyon Euro’ya mal olan Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Şevket Hastanesinin açılışı gerçekleştirildi. saygı duruşu ve bağımsızlık marşının okunmasından sonraları Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca’nın eşi Ayten Yavaşca yaptığı konuşmada, Aleaddin Yavaşca’nın çokça sevdiği ifade ederek, “Doğduğu günden emrihak edene büyüklüğünde bütün Kilisli olmaktan övünmüştür” dedi. Kilis Şehremini Mal Ramazan, “İnşa edilen bu şifahane ve kenar ve diş sağlığı merkezi; vatandaşlarımızın haddinden fazla daha konforlu, çokça elan birinci sınıf ve haddinden fazla elan aceleci sağlık hizmeti almalarını sağlayacak ve ince yıllar boyu memleketimizin sayrılarevi ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Yalnız hastaların değil, tutkun yakınlarının ve afiyet çalışanlarının de konforu isteyerek yapılan bu hastanemizin Kilis’imize, ülkemize ve milletimize okşayıcı olmasını diliyorum.” DÜRÜST Parti Kilis milletvekili Ahmet Salih Kayırıcı, Bakir hastanen 5 belirgin konforlu olduğunu vurgulayarak, “Uzmanlaşmış doktor kadrosuyla, hemşire, esenlik kadrosuyla Kilisli hemşerimize afiyet hizmeti vermesi bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir” dedi.

DOĞRU Tümen Kilis saylav Mustafa Hilmi Dülger, Kilis ve Kilisli tıpkı kaderi yaşadığını tabir ederek, “Bundan 12 yıl evvel yanı başımızda Suriye’ye Kilis’in 108 kilometre sınırı vardır. Ara Sıra ülkelerin açık oturum arıtma tesisi gördükleri bölgede, komşumuzda başlayan açık oturum ve iş karışıklıklar, zımnında nüfusumuzdan daha çok, nüfusundan fazlasının Kilis’e gelmesine kez açmıştır” dedi. Keyif Nazır Yardımcısı Doç. Dr. Miğfer Tolunay, Tıpkısı Kilisli namına şifahane açılışında olmaktan bahtiyar olduğunu tabir ederek, “2011 yılından itibaren göçmenlere geçmiş karı sahipliği işleyen Kilis’tir. Kilis7in Suriye’deki krizinden sonra genişlik çok yükü çekici illerin başında Kilis gelmektedir. Misafirlerimize esenlik hizmet sunmak amacıyla ülkemizde önce yerine Babul onma göçmen merkezi açıldı. Gösterdiği fedakarlıktan dolayı Kilisli hemşerilerime sonsuz teşekkürname ederim. Suriye meselesi hoppadak Kilis’in ülkemizin, bu bölgenin sorunu değildir. Bu sorun Avrupa’nın ve tam dünyanın sorunudur. Parçalanmamış paydaşların bire bir araya gelerek en üst düzeyde işbirliği yapıldığı dönemdeyiz. Göçmen sağlığı projesi parçalanmamış dünyanın akseptans ettiği ülkemiz üzere sükse hikayesidir. Göçmen sağlığı 30 ilimizde 187 geçmen sağlığı merkezi ile yaygınlaştırılmıştır. SUTAŞ ile bakanlığımızın yaptığı eş faaliyet sonucu Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Hastanesinin ayrımsız eseridir” dedi.

SUTAŞ Türkiye delegasyonu Sefirikebir Nikolaus Meyer Landrut, Türkiye, 10 yılı çok bir süredir dünyanın arz iri mülteci nüfusuna 3,6 milyon Suriyeli’ye sülale sahipliği yaptığını tabir ederek, “Türkiye’nin savaştan kaçanlara familya sahipliği yapma konusundaki mukavemetli çabalarını takdir ediyoruz. Bu çabalarında Türkiye’ye destek oluyor ve izinli Türk makamları ve Türk halkıyla alay malay çalışmaktan hava duyuyoruz. Ancak bunlar geçici çözümlerdir. Esas çözüm, Suriyelilerin sakıncasız tıpkı şekilde evlerine dönebilmelerini çıkarmak olacaktır. Bunun amacıyla de politik benzeri çözüme, yani Suriye’üstelik 11 yılı çok süredir devam eden biaman savaşın sona erdirilmesine ihtiyaç var. Türk halkı üzere, tığ üstelik bu soruna siyasal bire bir çözüm bulunması istesek ve bu yönde çabalama gider etsek birlikte, maalesef çözülemedi. Bunun sorumluluğu Suriye rejimine ve onun uluslararası destekçilerine aittir” ifadesini kullandı. Kilis Valisi Recep Soytürk ise Kilisliler cömertliğini yalabık görüsünü Suriye savaşı başladığında üstelik gösterdiğini belirterek, “Kilis’te Türk ve Suriyeli kavgası bir lahzada acilen bulunmayan denecek kadar azdır. Bu kültürden kaynaklıdır. Bu kadar kişiyi misafir etmek 147 bin Türk nüfusa, melfuf adına 91 bin nüfusu ululamak süssüz bire bir şeymidir, değildir. Yeryüzü iri sorunlardan biri esenlik hizmetleriydi, hastanemiz yeni işlenmiş iyi bire bir hastaneydi, kapasiteli bir hastaneydi. Mülhak 91 bin misafiri kaldıracak tıpkısı kapasitede değildi, eskimemiş hastanemiz filhakika haddinden fazla güzel oldu. Türkiye’da çok az olan cihazlarımız hastanemizde mevcuttur. Şifahane ihtiyacımız çözülmüştür” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın vido mesajından bilahare hastanenin açılışı yapıldı

Share: