Kilis’te 10 yıl önce 3 kişinin öldürülmesiyle ilgili sanıkların yargılanması sürdü

Kilis’te tahminî 10 yıl önceki ana, oğlu ve gelininin öldürülmesiyle ilişik davada, haklarında sunulan beraat kararları Yargıtay aracılığıyla bozulan gelinin babası, annesi ve 3 kardeşinin yargılanmasına devam edildi.

Kilis Gösterişli Ceza Mahkemesinde tanıdık duruşmada, tutuklu sanıklar ata Abdullah A, oğlu Mehmet Fatih A. ve taraf avukatları ile Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı avukatı vadi aldı.

Duruşma savcısı, mütalaasında Ankara Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarınca tanzim edilen raporda, belirtilen örnekler ile maktullere ilişkin üzeri örnekleri arasında karşılaştırmanın yaptırıldığını belirtti.

Tutuklu sanıkların tahliyesini talip duruşma savcısı, şunları kaydetti:

“10 Ağustos 2012 tarihli Ankara Kriminal Polis Laboratuvarınca tanzim edilen kriminal raporunda belirtilen kadın genotip ile 26 Karı 2022 günlü Ankara Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarınca sıralama edilen kriminal raporunda Emine Düzkaya isimli şahsın DNA örneklerinin düzenli olduğu, erkek genotip ile eksperlik raporunda Mehmet Fatih A’dan alındığı mahsus içki örneğinin 26 Familya 2022 tarihli Ankara Kriminal Polis Laboratuvarınca tanzim edilen kriminal raporunda tınlamalı olduğu, 10 Ağustos 2012 günlü Ankara Kriminal Polis Güçleri Laboratuvarınca sıralama edilen kriminal raporun üzerinde yapılan incelemede parafin renkli sigara izmaritinin öldürülmüş Emine Düzkaya’nın ikametinde elde edildiği, svap örneğinin sanıklar vasıtasıyla mergup 27 INTIZAR 527 plak sayılı anahtar içerisinden elde edildiği dikkate alındığında sanıkların üstüne ertelenmiş cürüm eylemlerini gerçekleştirdiklerine dair delilleri güçlendirmediği, bu haliyle sanıkların atılı suçu işlediklerine dayalı seçkin türlü şüpheden ırak, ehliyetli, inandırıcı tanıt elde edilemediği anlaşılmakla, sanıkların müsnet suçtan 5271 çevrilmiş CMK’nın 223/2-e maddesi gereğince ayrı ayrı beraatlerine ve mevkuf sanıkların tahliyelerine karar verilmesi amme yerine rica ve rey olunur.”

Karı ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatı, mütalaayı kabul etmediklerini, sanıkların cezalandırılmasını temenni etti.

Maktul yakınlarının avukatı dahi sanıkların sunu güç şekilde cezalandırılmaları ve tutuklanmadan yerine yargılanan sanıkların de tutuklanması talebinde bulundu.

Tutuklu sanık Abdullah A. konusunda atılmış suçu akseptans etmediğini belirterek, tahliyesini istedi.

Mehmet Fatih A. de suçsuz olduğunu savunarak beraatini kâm etti.

Sanıkların avukatı ise Yargıtay bozma ilamında belirtilen hususların mahkemece yeniden değerlendirilerek düzeltildiğini, bulunan tutamak itibariyle iptal öncesi kararın bilakis aleyhte seçkin delilin bulunmadığını rapor ederek, müvekkillerinin tahliye edilmesi talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanıkların bulunan hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 16 Aralık’a erteledi.

Olay

İstanbul’de hararetli Emine Düzkaya, 3 Mart 2012’de Gaziantep’e gelip oğluyla gelinlerinin ailesinin evine her an dernek tarihi ve gayrı hazırlıklarla ilişik görüşmüş, peşi sıra evden ayrılan 3 kişiden benzeri daha bilim alınamayınca yakınları kayıp başvurusunda bulunmuştu.

Kilis’e sadık Deliçay köyü yakınlarındaki Afrin Çayı Köprüsü civarında 22 Nisan 2012’de piknik eden vatandaşların fark etmesiyle Emine Düzkaya, oğlu Çağan Özoğlu ve gelini Tutku Özoğlu’nun toprağa batmış cesetleri bulunmuştu.

Cesetlerin çıkmasının ardından gelinin ailesi, Suriye’ye kaçmış, henüz sonra yurda mevrut ve yargılanan sanıklar karşı aklanma kararı verilmişti. Yargıtayın tam araştırma yapılmadığı amacıyla bozduğu dosyada, Kilis Kırıcı Ukubet Mahkemesince istek edilen ayrıntılı HTS raporunda ara sıra sanıkların fenomen haset, görüngü yerinde olduklarının belirlenmesi konusunda 2 maznun üzerine yakalama kararı çıkarılmıştı.

Share: