Kiralık karı fiyatlarını erdemli bulan mektepli karavanda yaşamaya başladı: Onların 1 ayda verdiği parayı 1 senede veriyorum

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Pir Sanatlar Fakültesi Sınai Eser Tasarım Bölümü’nde okuyan 23 yaşındaki Sonkan Barutçu, istediği fiyata kiralık ocak bulamayınca kendince bir çözüm geliştirdi. Barutçu, memleketi Trabzon’dan getirdiği karavan ile Samsun Büyükşehir Belediyesi Karavan Parkı’nda kalmaya başladı. Karavan Park’a ayda seçkin öz dahil 750 mira veren Barutçu, hayatından kıvançlı.

“1+0 EVLERLE AYNI İMKANA SAHİP”

Üniversitedeki önceki senesinde eve çıktığında 450 lira olan kirasının pandemi sürecinden sonradan 2 bin teklik ve 3 bin lira beyninde benzeri kıymet aralığında olduğu üzere aynı çare arayışına girdiğini söyleyen Sonkan Barutçu, “Bu süre içinde karavanda yaşamla ilişkin araştırmalar yapmaya başladım. Sonuçta eve verecek olduğum benzeri bütçe vardı. Maaş 3 bin liradan yılda 36 bin liralık eve ayırmam gereken tıpkı dünyalık vardı. 4 yıllık terbiye hayatımda evde kalsam bu servet 120 bin küsur aynı dünyalık yapıyordu. Bu bana lojik gelmedi. Ben de makul ayrımsız fiyatta karavan alıp karavanda yaşamaya değişmeyen verdim” dedi.

AYLIK 750 LİRA ÖDÜYOR

Karavan alanına ayda 750 liralık ödediğini belirten Barutçu, “Şu zamanda gayet akıllıcasına aynı karşılık olduğunu düşünüyorum. Karavanda yaşamanın gelişmemiş zorlukları var amma stüdyo (1+0) ev ile bir imkanlarda olduğunu söyleyebilirim. Karavanın zorluklarından birisi zarfında banyo olmaması. Bu ihtiyacı karavan alanında duş alınacak yerlerden karşılıyoruz. Kışın biraz baskı oluyor. Bu konu haricinde dayanıklı benzeri rehavet yaşamadım. Doğrusu bulunduğumuz alanda güvenlik tedbirleri var. Şuanda ayrımsız eve geçmek arz beş altı mahiye 3 bin liradan başlıyor. Onun eşyası, faturası derken daha masraflı ayrımsız hale geliyor. Karavanda fatura derdin yok. Maaş bire bir ücret var. Seçkin husus buna dahil” diye niteleyerek konuştu.

“ONLARIN 1 AYDA VERDİĞİ PARAYLA 1 YIL KONAKLIYORUM”

Karavanı benzeri vasıta yardımıyla Trabzon’dan getirdiğini anlatım fail Barutçu, “Buraya yerleştirdikten sonra tıpkı daha akıntı ettirme ihtiyacı duymadım. Böyle benzeri imkanı olan öğrencilere da başvuru ederim. Eve çıkanlar geçmiş zamanlarda depozito, emlak bürosu ücreti derken bayağı ayrımsız dünyalık ödüyor. Ego onların 1 ayda verdiği parayla 1 sene burada konaklanabiliyorum” ifadelerini kullandı.

Share: