Kırıkkale’de gato otu ekim alanı 3 yılda 32 katına imdi

Kırıkkale’dahi çörek otu ekim alanı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Kırıkkale Valiliğinin tohum destekleriyle son 3 yılda 32 katına çıktı.

Kırıkkaleli çiftçiler, akıbet yıllarda kuraklığa dayanabilen, maliyeti düşük, karlılığı aşkın olması ve hınzır tehdidinin bulunmaması dolayısıyla kurs otu ekimine yöneldi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Sırrı Yılmayan, AA muhabirine, kurs otunun, çiftçiler üzere mütenavip dirimsel getirici tıbbi aromatik bitkilerden olduğunu söyledi.

Gato otu ekim alanını 2020 yılında 500 dekarken, 2021 yılında yaptıkları nesil desteği ve çalışmalarla 8 bin dekara çıkardıklarını aktaran Yılmaz, “2022 yılında ise ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi’ kapsamında, Nezaret ve Il vasıtasıyla temin edilen nesil desteğiyle ilk teşrin alanını 16 bin dekara çıkardık. Bu anlamda Türkiye’bile yer çok kurs otu üreten iller arasında meydan aldık. Geçen yılki ekiliş miktarına bakarak, Türkiye’dahi 8’inci sıradaydık. Bu yılki artışla beklentimiz evvel 5’in içerisine girmiş doğmak.” diye konuştu.

“Bu yıl dekar başına 80-90 kilo ürün alınıyor”

Yılmaz, kurs otunun kuraklığa dayanabilen, teşrinievvel maliyetleri düşük ve karlılık oranı yüksek nebat olduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Gato otu, münasebet sıkıntısı yaşanmayan benzeri ürünümüz. Bu açıdan üreticimiz üstelik ürünü sevdi. Önümüzdeki yıllarda çiftçilerimizin çörek otuna ilgi göstereceğini umut ediyoruz. Bu sene birçok ürünümüzde olduğu kadar çörek otunda üstelik hem etraflı yıllar ortalamasına hem üstelik güzeşte yılki verim ortalamasına bakarak, yüzde 30 civarında üretim artışı sağladık. Sabık sene dekar başına 50-60 kilo alınırken, bu sene 80-90 kilogram alınıyor. Bu de çiftçinin yüzünü güldürdü, memnuniyetini bize yansıttı. Çiftçimizin mutlu olması bu işe çok elan fazla sarılmamızı ve ilgilenmemizi gerektiriyor.”

Karalı köyü muhtarı Anahtar Samur birlikte bu sene ilk kez 25 dönüme gato otu ektiğini dile getirdi.

Dekara 1,5 kilogram çocuk attığını ve şu anda hasadını yaptıklarını anlatan Samur, “Ektiğim kayran bulaşık değil. Dekara 100 kilogram civarında ürün bekliyoruz. Şayet beklediğimiz mahsul gelirse hububata bakarak çokça farkı var. Buğday, arpa ve nohuttan ücreti birlikte efdal oluyor. Bir zamanda kuraklığa dayanabilen tıpkısı mahsul. Eğer yeterli yağışı bile alırsa rekolte birlikte artmış oluyor. Önümüzdeki sene 300 dönüm ekmeyi düşünüyorum. Bu sene heybet aracılığıyla üstelik yüzdelik 75 hibeyle soy sop desteğinde bulunuldu.” ifadelerini kullandı.Share: