Kırıkkale’ye mevrut depremzedeler KYK yurtlarında misafir ediliyor

“Asrın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen depremzedeler, Kırıkkale’üstelik Cahillik ve Spor Bakanlığına sınırlanmış yurtlarda ağırlanıyor.

Afet Eş Güdüm Merkezi’nden yönlendirilen veya kişi imkanlarıyla Kırıkkale’ye gelen depremzedeler, kentteki Güven Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarına yerleştiriliyor.

Kırıkkale Valiliği koordinesinde Bilgisizlik ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü, Sülale ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Esenlik Müdürlüğü görevlilerince psikososyal, kösemenlik ve müşavirlik hizmeti sunulan depremzedelerin cümle ihtiyaçları karşılanıyor.

Şu temel büyüklüğünde 1300 depremzedenin yararlandığı yurtlarda, kollar üstelik oluşturulan baziçe parkında oynayarak depremi unutmaya çalışıyor.

Türkan Karı Yurdu’nda kâin depremzedelerden Osman Mahir, gazetecilere, Kahramanmaraş’tan 4 ahit ilk buraya geldiklerini ve çokça kıvançlı kaldıklarını söyledi.

Buradaki tam personelin çokça ilişik olduğunu ve depremin ardından Kahramanmaraş’ta olduğu kabil burada üstelik yardımlar karşısında duygulandıklarını aktaran Dirayetli, şunları kaydetti:

“Şu anda tek sıkıntımız yok, herhangi bir husus gayet domuzuna. Bilcümle ihtiyaçlarımız karşılanıyor, canla başla çalışıyorlar. Biz uyuyoruz, onlar uyumuyor, çokça rahatız. Memleketimizi da anlatmaya gerek bulunmayan. Değme yer pahal. daha çok hangi olacağımızı birlikte bilmiyoruz. Bu bire bir doğal facia, bükülmek zorundayız. Ancak Kırıkkale halkının bu yaptıklarını tek devir unutmayacağız.”

Hatay Antakya’dan gelen Ahmet Yuvarlak de yurtta sunulan rastgele hizmetten çok kıvançlı olduklarını belirterek, görevlilere teşekkür etti.

Tulum, “Tanrı devletimizi başımızdan noksan etmesin. Afiyet ve farklı ihtiyaçlarımız konusunda herhangi bir nev destek veriliyor. Allah aynı henüz hakeza tıpkı acıyı yaşatmasın. Antakya yerle tıpkısı olmuş durumda. Depremin arkası sıra elimizden geldiğince oğlumla enkazda kalanları çıkarmaya çalıştık. İlk başta yolların vabeste olması zımnında bize yardım ulaşmadı. Bu bile alışılagelen bir özdek. İlk kere hakeza bire bir kıyamet yaşıyoruz. Vatanımız ve milletimiz sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş’tan gelen Şenel Çiçekçi ise sarsıntı sırasında ne yapacaklarını bilemediklerini dile getirerek, “59 yaşındayım, elan evvel böyle tıpkısı husus yaşadığımı hatırlamıyorum. Temel ve babalar evlatsız, kollar asıl ve yetim kaldı. Tanrı kimseye böyle benzeri molekül yaşatmasın.” diye niteleyerek konuştu.

Yurtta küsurat çocuklardan 9 yaşındaki İrem Yurdakul birlikte “Burada çokça mutluyum, arkadaşlarımla oynuyorum. Burada oyuncaklar var. Çok eğleniyoruz.” dedi.

Share: