Kırklareli’nde 1910 yılından beri kurulan Pavli Panayırı erte 112. sefer misafirlerini ağırlayacak

Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde Melik II. Abdülhamit’in fermanı ile 1910 yılında kurulmaya başlanan Pavli Panayırı yarın 112. el kurulacak.

Türkiye’nin bildirme sakat, Trakya’nın ayakta mütezayit bir tane panayırı olma özelliğini haiz Pavli için kalın kafalı tadat başladı.

Panayır, alelhusus kesim insanlarının eğlenmesi, kaynaşması ve hasat ettikleri ürünlerini satabilmeleri üzere gelişigüzel sene heyecanla bekleniyor.

Panayıra katılanlar, değişik ürünlerin satıldığı tezgahları gezip türlü eğlencelere katılarak benzeri asrı geçmiş etkinliğe tanıklık ediyor.

Panayır zamanı ilçe nüfusu 50 kattan çok artıyor

Pehlivanköy Belediye Reisi Hüseyin Açıkel, AA muhabirine, yarın gerçekleşecek ve 11 Eylül’e büyüklüğünde sürecek panayıra kamu vatandaşları davet etti.

Panayırın 2 bin nüfuslu ilçelerine derece kattığını rapor eden Açıkel, panayır bir zamanlar nüfusun günlük 150 binlere çıktığını anlattı.

Bölge halkı namına çokça ateşli olduklarını vurgulayan Açıkel, “Panayırımız sadece Trakya’ya değil, tamam Türkiye’ye seslenme etmektedir. Panayırımıza bire bir mevrut herhangi bir sene gelmek amacıyla heyecanla bekliyor.” diyerek konuştu.

Yöre halkı konaklamalarını römorklarda yapıyor

Ergene Nehri kenarında ortamında şişman aynı lunapark, satışların yapıldığı tezgahlar, yalınlık gelgel lokantalarının bulunduğu panayırın tamamını varagelmek talip dolay halkı, konaklamalarını römorklarda yapıyor.

Yöre halkı sene süresince hazırladıkları lokal yiyecekler ve giyim eşyalarını panayır alanında satışa sunarken, geceleyin saatlerinde ise römork çevrelerinde doyasıya eğleniyor.

Renkli görüntülere hayal olan panayırda Hikâyeleme vatandaşlar, kendilerine arpalık canlılık anlayışlarıyla panayırın eğlence ayağını dinç tutuyor.

Büyük bir alanda kurulan lunapark ve farklı ürünlerin satıldığı tezgahları gezip değişik eğlencelere katılanlar, bire bir yüzyıllık etkinliğe tanıklık ediyor.

Share: