Kırklareli’nde 8 bin 200 yıl ilk köy yaşamında makbul objeler, seramiğe yansıtıldı

Kırklareli’nde arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan objelerin yansıtıldığı seramiklerden oluşan sergi, beğeniye sunuldu.

Kırklareli Tekâmül Enstitüsünce yapılan çalışmada, Aşağıpınar kazı bilimsel kazılarında ortaya çıkarılan, tahminî 8 bin 200 sene ilk insanların karye yaşamı ve tarımsal faaliyetlerde kullandığı objeler, seramiğe yansıtıldı.

Bu çalışmaların saha aldığı “Tarihe Kazınmış İzler” sergisi, 14. Yayla, Artağanlık, Artağanlık, Hasat ve Güz Şenlikleri kapsamında açıldı.

Büyük Sevda Görgülü Evi’ndeki serginin açılışını Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Ilbay Yardımcısı Elif Sevgili Tuncer, Tekemmül Enstitüsü Müdürü Alem Liliyar Özefsun ile Kent Konseyi Başkanı Mısır Yasemini Ertaş gerçekleştirdi.

Özefsun, AA muhabirine, Aşağıpınar’ı dünyaya öncelemek üzere çalıştıklarını söyledi.

Tekemmül enstitülerinin kültürel değerleri bölüm yüzüne çıkaran ve geleceğe aktarmakla sorumlu kurumlar olduğunu belirten Özefsun, seçme yıl belirledikleri temalar üstünde çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Aşağıpınar höyüğü ile ait 2 yıldır çalıştıklarını anlatan Özefsun, “Bugün burada bin 500 yıllık kesintisiz bir ekincilik toplumunun yaşadığı bir medeniyetin anlatılması için buradayız. Kazılarda çıkan eserleri inceleyerek oradaki motifleri modernize edip mütenevvi objelere yansıttık. Bunlar arasında bezemeli, mutfak ve giyim ürünleri kabilinden objeler de var.” diyerek konuştu.

Özefsun, Aşağıpınar’daki medeniyeti dünyaya duyurmak istediklerini aktararak, ” Göbeklitepe’den Avrupa’ya güzeşte uygarlık, Kırklareli’nden geçmiştir. Bu sebeple buradaki sergi aşağı haddinden fazla anlamlı. Aşağıpınar’ın duyurulması amacıyla tıpkısı felç dahi olsa bir emektir. Bugüne büyüklüğünde Aşağıpınar ile ilişik en az 300 eser yaptık. Yaptığımız eserlerin patentlerini üstelik alıyoruz.” dedi.

Sergi, yarın sona erecek.Share: