Kırklareli’nde “Türk Kırmızısı Ay Beyazı” defilesi gerçekleştirildi

Kırklareli’nde 14. Yayla, Artağanlık, Artağanlık, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri kapsamında “Türk Kırmızısı Kamer Beyazı” temalı defile yapıldı.

Olgunlaşma Enstitüsü aracılığıyla orijinaline sınırlanmış kalınarak al ve beyaz renklerden hazırlanan 24 anadan görme kadın kıyafeti Yayla Meydanı’nda izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Yaklaşık 1 saat süren defilenin ardından dans gösterisi gerçekleştirildi.

Defileyi Kırklareli Vali Yardımcısı Elif Canan Tuncer, Şehremini Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun eşi Sibel Kesimoğlu, Kent Konseyi Başkanı Yasemin Ertaş ile çokça sayıda yurttaş izledi.

Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hilal Liliyar Özefsun, defilenin arkası sıra AA muhabirine, Türk kırmızısını öncelemek için yetersiz içi ve sıkı dışında bire bir haddinden fazla etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Türk kırmızısı ile bir nice tasarım yaptıklarını tamlayan Özefsun, 2010 yılında bu rengin patentini aldıklarını kaydetti.

Bu kabil değerlere eş çıkılması gerektiğini vurgulayan Özefsun, “Şöyle kim sahiplenilmeyen değerlerimiz, sahipleniliyor eksantrik ülkeler marifetiyle. Bu değerimiz de 250 yıl evvel Türkiye’den kaçırıldı. Tığ fakat 2010 yılında bu değerimize eş çıktık. Bu koca ayrımsız hizmettir.” diyerek konuştu.Share: