Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu,  CHP’nin 99. Yıl Kutlamasına Katıldı

Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Ulu Alemdar Mustafa Kemal Atatürk marifetiyle 9 Eylül 1923’te kurulan Cumhuriyet El Partisi’nin (CHP), 99’uncu yılı zımnında CHP İl Başkanlığı eliyle hazırlanan programa katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 99. yılı nedeniyle Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde, CHP İl Başkanlığı’nın düzenlediği çelenk yeryüzü programında meydan alan Şehremini Ekicioğlu, akşam da Neşet Ertaş Firez Konuşma Merkezi’ndeki kokteyle katıldı.

CHP PM Üyesi Düş Akdoğan, CHP Kırşehir milletvekili Metin İlhan ve CHP İl Başkanı Yağmur Tendürüst ile alay malay, 99. sene kokteyline katılan Komutan Ekicioğlu, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizin evvel siyasi partisi olan Cumhuriyet El Partisi, Milli Mücadele’nin önderi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu.

Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk aracılığıyla ‘El Fırkası’ adıyla kurulan partinin adının başına 1924’te ‘Cumhuriyet’ sözcüğü eklendi. 1935’teki 4’üncü kurultayda ise bugünkü ‘Cumhuriyet Altını Ahali Partisi’ adı benimsendi.

Dünyanın sunu bozuk ve cesim biraz partisinden biri olan; ilk kurultayı Sivas Kongresi akseptans edilen Cumhuriyet Halk Partisi, bugüne büyüklüğünde demokratlık mücadelemizin sunma ön saflarında düz aldı ve almaya üstelik bitmeme ediyor.

Partinin 15 Ekim 1927’de yapılan ikinci kurultayı, Atatürk’ün ‘Büyük Nutuk’u okuduğu kongre yerine tarihteki yerini aldı. Atatürk, 19 Mayıs 1919’da başlayan Millî Kurtuluş Savaşı’nın umum dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yapılış koşullarını belgelere binaen anlattı.

Geçmişinde Dumlupınar, Sakarya, İzmir’in Dağları ve Kıbrıs’ın Beşpençe Dağları’na; şehitlerimizin al kanlarıyla yazılan özgürlük mücadelesi ile Anadolu’muzun karış karış eksiksiz topraklarında CHP ruhu mevcuttur. ve bugün, Umumi Başkanlığı görevini yürüten Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu ile demokrasi mücadelesinin bildirme civar saflarında düz alan Cumhuriyet El Partisi’nin 99’uncu yılını kutluyor; cümle tümen yöneticilerini ve üyelerini nazikâne selamlıyorum.”

Share: