Kırşehir haberi! Kırşehir’de hayvancılığa bindi için meralar reform ediliyor

Kırşehir’de, otlak alanlarının güçlendirilmesi üzere tashih çalışması yürütülüyor.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Duran Seçen, AA muhabirine, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Otlak Islah Projesi” kapsamında Kırşehir’de meraların güçlendirilmesi için çiftçilere bindi sağladıklarını tabir etti.

Hayvancılığın kısık olduğu bölgelerden başlayarak proje ürettiklerini tamlayan Seçen, bakanlığın onayından sonraları köylere Macar fiği ve farklı ağızotu bitkiler tohumu dağıtımını planladıklarını aktardı.

Boztepe ilçesine sadık Hatunuğlu köyünde meralara ekilmesi amacıyla Macar fiği tohumu dağıtıldığını vurgulayan Seçen, “Hayvancılığın korkulu olduğu köylerle ilişik çalışmalarımız sürüyor. Hele meraları ıslaha amelî köylere öncelik veriyoruz. Amacımız, mera alanlarımızı reform ederek keyif verimini tezyit etmek.” dedi.

Seçen, bu çalışmaları yaparken Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi akademisyenleriyle ortak icraat yaptıklarına işaret ederek, Çayır Mera ve Yemleme Bitkileri Şubesine sadık personeller vasıtasıyla değişik köylerde Macar fiği ve ağızotu bitkileri tohumları dağıtımına bitmeme edileceğini kaydetti.

Share: