Kırşehir Valisi Buhara’dan Cumhuriyet Altını Bayramı mesajı

Kırşehir Valisi Hüdayar Kabarma Buhara, 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında kanaat yayımladı.

Buhara mesajında, Cumhuriyetin kuruluşunun 99’uncu yıl dönümüne ulaşmanın heyecanı ve sevincinin yaşandığını anlatım etti.

Türk milletinin, halas meşalesini yakan Mustafa Eksiksizlik Paşa’nın etrafında kenetlenerek istiklal mücadelesini başlattığını vurgulayan Buhara, nazik fukaralık ve zorluklarla planlı Halas Savaşının kazanılmasının ardından, milli iradenin tezahürü kendisine 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet’in ilan edildiğini belirtti.

Ecdadın şişman bedeller ödeyerek kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin, milletin el ele vermesiyle kuruluşundan bugüne koca mesafeler tekmil ettiğini, seçkin alanda elde ettiği başarılarla dünya devletleri arasında hatırlı bire bir konuma ulaştığını nâkil Buhara, şunları kaydetti:

“Bu behişt vatanının sevinçte ve tasada biricik kalpgâh olan evlatları adına, Cumhuriyet Altını değerlerine sahip çıkmak, önümüze sâdır engelleri irtibat ve el birliği içerisinde aşarak geleceğimizi bina etmek, medeniyet yarışında ülkemizin daima civar saflarda vadi alması amacıyla sürekli gitmek sunu esas görevimizdir. Cumhuriyetimizin 99. yıl dönümünde devletimizin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, onun silah arkadaşlarını, bilcümle şehitlerimizi ve yiğit gazilerimizi tırsmak ve minnetle anıyor, eren milletimizin Cumhuriyet Altını Bayramı’nı bildirme dostça duygularımla kutluyorum.”

Share: