Kırşehir’de Ahilik Haftası kutlamalarında yerel yemekler yarıştı

Kırşehir’de, 35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında dernekevi aşındırmak yarışması gerçekleştirildi.

Tarihi Ağalar Konağı’nda düzenlenen yarışmada, yargıcılar kurulu üyeleri ve el protokolü dernekevi kaynak işleri, tatlılar, ten ve sebze yemekleri ile cömert sofrasındaki lezzetleri tadarak yorum yaptı.

Yarışmada, lokal hamur işleri ve tatlılar kategorisinde Hatice Mert’in “yoğurtlu kıymalı kesme mantı”, kardeş sofrası kategorisinde Sibel Kuzu’nun “cömert pekmezi helvası”, lokal cilt ve göveri yemekleri kategorisinde ise Mevlüde Takmaz’ın “cemele biber dolması” yemekleri birinciliği elde etti.

Ilbay Hüdayar Mete Buhara, burada yaptığı konuşmada, Kırşehir’in tarihi, kültürü ve bütün değerleriyle hususi bire bir şehir olduğunu söyledi.

Cömert Evran Veli’nin, kentin tanıtımında en önemli değerlerden olduğunu vurgulayan Buhara, “Bu zümre etkinliklerle Cömert şehri Kırşehir’i ayrımsız ezgi durağı, gastronomi alanında da özel yeri olan aynı memleket olarak tanıtmaya ve geliştirmeye çalışacağız. Burada yarışmaya katılan, dereceye girenlerle, aşçılarımızla esasen tıpkısı araya gelerek Kırşehir’imiz için fikirlerini almak istiyorum. Buraya katılan bütün kazanandır, kaybeden yok. Emeği geçen herkesi tebrik kartı ediyorum.” dedi.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk üstelik yarışmaya 70 kişinin katıldığını belirterek, bir numara olanlara 3, ikinci olanlara 2, üçüncü olanlara birlikte tıpkısı çeyrek dürü edildiğini dile getirdi.

Birbirinden domuzuna yemeklerin yarıştığını vurgulayan Öztürk, “Medeni cesaretlerinden ekolojik ortam yarışmacıları kutlama ediyorum. Bizim 500’e andıran yemeğimiz var. Ilişki ve el birliği içerisinde kemirmek kültürümüzü geliştirmeye mücahede ediyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Vali Buhara, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Ilişki Başkanı Öztürk eliyle dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.Share: