Kırşehir’de “Kızılırmak cinayeti” sanıklarına 2’şer posta ağırlaştırılmış müebbet mahbes talebi

Kırşehir’bile, iki genci öldürerek Kızılırmak’a attıkları iddiasıyla yargılanan 2 maznun karşı, “bilerek kanlı” suçundan 2’şer sefer ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası istemiyle dava açıldı.

Kırşehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca mevkuf sanıklar Ş.E. (35) ve S.A. (32) için hazırlanan savca, Kırşehir Aheste Ukubet Mahkemesince akseptans edildi.

İddianamede, Kırşehir Kardeş Evran Üniversitesinden hempa olan çoluk çocuk Şeyma Çıpa (19) ve Hasan Aydoğan’dan (21) fen alamayan ailelerinin 24 Mart 2022’da zayi ihbarında bulunmasıyla başlatılan kontrol çalışmalarında gençlerin cenazesinin Kızılırmak’ta bulunduğu ifade edildi.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin gençlerin en üst görüldüğü Bağbaşı Mahallesi Ağbayır mevkisinden itibaren güvenlik kamerası görüntülerini incelediği tamlanan iddianamede, olayın failleri kendisine belirleme edilen güvenlik görevlileri Ş.E. ve S.A’nın gözaltına alındığı ve çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklandığı anımsatıldı.

Alınan ifadeler ve düzenlilik kamerası görüntülerinden gençlerin, kendilerini polis kendisine tanıtıcı Ş.E. ve S.A. vasıtasıyla elleri kelepçeli halde eksantrik aynı araca bindirilerek Kortulu köyüne götürüldüğünün anlaşıldığı vurgulanan iddianamede, burada geçmiş eşeysel istismarda bulunulan kızın bilahare üstelik erkeğin tabanca ile başlarına acı edilerek öldürüldüğü, otomobilin bagajına konulan gençlerin Kızılırmak’a bırakıldığı bilgisi verildi.

İddianamede, suçlamaları kabul etmeyen sanıkların suçu birbirlerinin üstüne attığına bel edilerek şu ifadelere düzlük verildi:

“Şüpheliler beyanlarında suçlamayı kabul etmeyip, eylemleri farklı şüphelinin gerçekleştirdiğini, kendisinin ise korkması dolayısıyla katıldığını beyan etmiş ise da tam dosya kapsamı dikkate alındığında şüphelilerin önce başta gelişigüzel maktullerin bulunduğu aracın yanına gidip, maktullerin araçtan inmesinden sonra S.’ye ilgili araca elleri kelepçeli namına bindirdikleri, değme şekilde diğerine engel olmağı, maktulleri araçla önceki fenomen yeri olan her ikisinin birlikte öldürüldüğü azaltma götürdükleri anlaşılmıştır. Burada birinin diğerinin eylemini önleyici her faaliyette bulunmadığı, aksine Şeyma Çıpa açacak içindeyken sair maktul Hasan Aydoğan’ı araçtan uzaklaştırıp başında özlemek yoluyla eylemi kolaylaştırdıkları, gelişigüzel iki maktulü öldürdükten sonra bagaja koydukları, buradan Kızılırmak kenarına getirip gelişigüzel suya attıkları belirlenmiştir.”

İddianamede, iki genci öldürerek Kızılırmak’a attıkları iddiasıyla yargılanan 2 maznun hakkında, “kasten öldürme” suçundan 2’şer yol ağırlaştırılmış müebbet hapishane cezası dilek edildi.

Olay

Kırşehir’da iki gençten 24 Mart’tan beri malumat alamayan ailelerinin zayi başvurusunda bulunması konusunda arama çalışması başlatılmıştı. İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubesi ekipleri, ikilinin kullandığı otomobili Bağbaşı Mahallesi Ağbayır mevkisinde metrukiyet edilmiş halde bulmuş, zayi gençlere ait cep telefonları ve bazı zatî eşyaların araçta bırakıldığını tespit etmişti. Kaybolma gençlerden Şeyma Çıpa’in cenazesi 27 Mart, Hasan Aydoğan’ın cenazesi de 9 Haziran’üstelik Kızılırmak kıyısında bulunmuş, arkası sıra toprağa verilmişti.

Gençleri öldürdükleri argüman edilen Ş.E. ve S.A, Kırşehir Itimat Müdürlüğü Düzenlilik Şubesi ekiplerince düçar, “bile bile cani ve kişiyi hürriyetinden yoksun salıverme” suçlarından tutuklanmıştı.

Share: