Kıyıköy ve İğneadalı balıkçılar yüreklilik desteklerinden memnun

Kırklareli Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, İğneada ve Kıyıköylü balıkçıların kerem desteklerinden kıvançlı olduklarını bildirdi.

Aksoy AA muhabirine, balıkçıların, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 1 Eylül’den itibaren Ekincilik Bankası üzerinden işletme kredisi kullanmaya başladıklarını söyledi.

Son yıllarda devletin balıkçılığın gelişmesi üzere pahal destekler vermeye başladığını belirten Aksoy, “Devletimiz balıkçıların emniyet miktarlarını arttırdı, Kültür Bankası üzerinden tarımsal kredi olacak şekilde… Devletimiz, balıkçılarımıza teknelerini, ağlarını, motorlarını yenilemeleri için kredi ve destekler veriyor. Hayvancılık ve arıcılıkta olduğu kadar devletimiz balıkçılara destekler vermeye bitmeme ediyor.” dedi.

Aksoy, bu sene balıkçılık anlamında denizlerden umutlu oldukları vurgulayarak, “Özellikle çöz sularda ve tıpkısı zamanda kom balıkçılığını devletimiz destekliyor. Zımnında balıkçılık noktasında devletimiz, verdiği balaban desteklerin karşılığını üreticilerimizden almaya başladı.” ifadelerini kullandı.

Vize ilçesi Kıyıköy beldesinde balıkçılık özne Halil Aldanmaz ise celal desteklerinin balıkçılara “fert suyu” niteliğinde olduğunu söyledi.

İhtiyacı olanların tutma ve kredilerden faydalanarak ekipmanlarını yenilediklerini anlatan Aldanmaz, özellikle pres kredisinin balıkçılar marifetiyle avantaja çevrilmesi gerektiğini kaydetti.

Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesindeki balıkçılardan Günay Arapoğlu birlikte güven ve desteklerden serencam rütbe mutlu olduklarını dile getirdi.

Share: