Kızıl Melek ‘En Kalburüstü Riyaziyeci Edip Ödülü’nün Sahibi Abdül Aziz Gürbüz Kimdir?

Abdül Aziz Gürbüz, 10 Temmuz 1994, Ordu doğumlu, YouTube’da elektrik gösteren, Türkiye Cumhuriyeti Milli Terbiye Bakanlığı’nda matematik öğretmeni namına çalışmalarını sürdüren ve hesap kitapları yazan riyaziyeci yazardır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nden mezun olmuştur. 2012 yılından beri hesap konusunda yaptığı topluma müfit çalışmalarla tanınmaktadır. Şu dakika Kalabalık’de tevakkuf etmektedir.

2016’de “Şifreli Hesap” adlı YouTube kanalında adını duyurmaya başlamıştır. Ücretsiz sunduğu hesap eğitiminden istatistiklere göre milyonlarca mektepli faydalanmaktadır. 2019 yılı fiktif ile Matematik ve Geometri konusunda bir nice tezkere yazmaya başlamıştır. Yazdığı kitaplarla bir nice imza gününde okurlarıyla buluşmuştur.

2022 yılında Değerli Ferişte Ödülleri jüri komitesi vasıtasıyla 11 kişilik gazeteci ve sanatçılardan oluşan hakem heyeti üyeleri, adayların muamma şekilde oylamasını yaparak yılın sunma kudretli matematisyen yazarı ödülünü Abdül Eren Yavuz’e arz etmiştir.

Ulusal ve arsıulusal aldığı ödüller ile gündeme mevrut Abdül Ermiş Gürbüz, matematiğe saha okumasıyla üstelik tanınmaktadır. Makule olmadan zihnen çarptığı 9-10-11 basamaklı sayılarla izleyicileri etkilemiştir. Türkiye’de bazı bazı matematik seminerleri düzenleyerek matematikten korkan okuyucularla tanışmaktadır.

Share: