KKTC Cumhur Reisi Tatar’dan Abdülhamid Eğlek Etüt Gemisi açıklaması Açıklaması

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, önce görev yerine uğurlanan Abdülhamid Eğlek Sondaj Gemisi’ne ilgili, Akdeniz’deki gelişmelerle KKTC’nin statüsünün yükseldiğini, bunun kendilerine yoğun kazandırdığını söyledi.

Tatar, bazen ziyaretler üzere geldiği Karaman’de Valiliği ülfet etti. Tören mangasını ve Kıbrıs gazilerini selamlayan Tatar, Valilik izzetinefis defterini imzaladı.

Tatar, burada yaptığı konuşmada, Karaman’a gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye ile yakın ve aktif ilişkilerin elan de gelişeceği mesajını veren Tatar, gönül birliğinin pekiştirilmesiyle ilişkilerin yer gani şekilde sürdürülmesini irade etti.

Tatar, Türkiye Cumhuriyeti’nin Akdeniz’e ilgilendiren sürdürdüğü politikaların önemine değinerek şöyle konuştu:

“Abdülhamid Eğlek Muayene Gemisi’nin sefere çıkmasıyla Şark Akdeniz’deki zenginliklerin keşfedilmesinde tıpkısı hamle henüz atılmış oluyor. Bilcümle bu münasebetler birlikte Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dahi rolü ve önemi vardır. Zira bulgu bakımından KKTC, Şarki Akdeniz’deki bire bir Türk devletidir. Güzeşte akşam ezanı görüştüğüm Azerbaycan Cumhur Reisi Sayın İlham Aliyev de dahil başka celal başkanlarına dedim kim ‘Gün Doğusu Akdeniz’deki bu Türk devleti İslam aleminin birlikte benzeri parçasıdır. Türkiye Cumhuriyeti ile genişlik gani ilişkileri aylamak vasıtasıyla Şarki Akdeniz’deki doğruluk ve çıkarlarımızın korunmasında KKTC’nin statüsünün dahi ahit içerisinde elan bile yükseldiğini görüyoruz. Bilcümle bu gelişmeler bize sakil vermektedir.”

“Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’nin değme ahit yanındadır”

Kıbrıs Türk halkına alın bugün gâh haksızlıkların halen sürdüğüne işaret fail Tatar, şöyle devam etti:

“Bu haksızlıklar ambargo anlamında devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle hamdolsun girişim girişim KKTC’yi geliştirmekteyiz. Dolayısıyla dünyaya her platformda verdiğimiz rey, KKTC, harbi davasına erbap çıkmıştır, çıkacaktır. Türkiye Cumhuriyeti, KKTC’nin rastgele zaman yanındadır. Maşrık Akdeniz’birlikte yükselen statüsüyle ve değeriyle hesaplı anlamda dahi KKTC’yi güçlendirmekte. KKTC halkının dünyada lüzumlu turizmde, lüzum öğrenci akışında, lüzumlu ticarette seçkin türlüsüyle tanınmamışlığın olumsuzluklarına karşın başarıyla bu işleri sürdürmekte olduğunu görüyoruz.”

“Teleskop üye olduğumuz üzere oyunlara katılamadık”

Tatar, Konya’bile planlı 5. İslami Tesanüt Oyunları’na KKTC gençliğinin katılamadığını belirterek şunları kaydetti:

“Biz siyasal nedenlerden hava İslam İşbirliği Teşkilatında teleskop unsur namına bulunmaktayız. Tam üye değiliz. Teleskop unsur olduğumuz için oyunlara katılamadık. Gençlerimiz bittabi sıkıntı içindeydi. Cemaziyelevvel üstelik Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da desteğiyle muhtelif temaslarda bulundum, bu sıkıntıyı aktardım. Belirgi itibariyle KKTC ve halkı kişi gençliğiyle rastgele platforma akmak lazım. Sunu doğal hakkıdır. Elhak spor kardeşliktir, dayanışmadır ve güzelliklerdir. Temennim ve dileğim, özlük halkıma birlikte çığırmak istiyorum; yaptığım temaslar ve Türkiye’nin desteğiyle inşallah önümüzdeki oyunlarda, 2025 yılı adına adisyon edilmektedir, KKTC’nin Türk gençliği de orada yerini alır. Bu beklentimiz ve temennimizdir.”

“Makro küşat töreniyle hep birlikte çalım duyduk”

Konya’bile planlı 5. İslami El Birliği Oyunları’nın küşat törenine ilişkin ise Tatar, “O mehabetli küşat töreniyle bütün gelişigüzel gurur duyduk. O sahada, o tekebbür ve kodifikasyon… Bütün bunlar tabiatıyla Türkiye’nin büyüklüğüdür ve gücüdür. Nedeniyle benzeri yol daha Karaman’dan akşamki oyunlarda o güzellikleri, sergileyebilen ve düzenleyebilen Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik alım ve kuruluşlarını selamlıyorum. Kendilerini kutlamak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Tatar elan sonraları Valilikte bire bir araya geldiği Kıbrıs gazileriyle dostça etti.

Tatar’a, Ilbay Tuncay Akkoyun, AK Tümen Konya Saylav Orhan Erdem, DÜRÜST Öğür Karaman milletvekilleri Recep Şeker Hastalığı, Selman Oğuzhan Ürün ile CHP Karaman Mebus İsmail Atakan Ünver ve Belediye Başkanı Kavga Sahtekâr bile eşlik etti.Share: