KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Malatya’da konferansa katıldı, türlü ziyaretlerde bulundu

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Malatya’de ” Gün Doğusu Akdeniz’birlikte Gelişmeler Çerçevesinde Gökçe Yurt ve Kıbrıs” konulu konferansa katıldı, türlü ziyaretlerde bulundu.

Tatar, Malatya’birlikte İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ı makamında mülakat ettikten bilahare merkez Yeşilyurt Belediyesinin desteğiyle düzenlenen “Acılardan Cumhuriyete” ünlü KKTC’nin kuruluşu ve öncesinde yaşanan süreçlerin saha aldığı fotoğraflardan oluşan serginin açılışını yaptı.

İnönü Üniversitesinin 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni’hangi katılan Tatar’a, İnönü Üniversitesi Senatosunca Kamu Yönetimi ve Politika Bilimi alanında “Fahri Doktora” unvanı verildi, cübbe giydirilerek fahri doktora diploması takdim edildi.

“Şarki Akdeniz’bile Gelişmeler Çerçevesinde Semavi Yurt ve Kıbrıs” konulu konferansta öğrencilere hitap fail Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile yürüttükleri siyasetin bugün Şark Akdeniz politikasını şekillendirdiğini, bu nedenle Kıbrıs, Şarki Akdeniz ve gökçe vatanın haddinden fazla yetişkin olduğunu söyledi.

Tatar, Doğu Akdeniz’deki dengeyi esas rayları üzerine oturtmada akıbet beş altı yıldır büyük ayrımsız muvaffakiyet elde ettiklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Çünkü hangi dedik? ‘Artık iki mehabet, dedik. Plaçka namevcut, dedik. Federal çatı altında bizleri tamamıyla Avrupa’nın içerisine çekmeye, Türkiye’yi dahi Gün Doğusu Akdeniz’den dışlamasına asla müsaade etmeyiz dedik. Şişman Türk milletinin kopmaz tıpkı parçası olan Kıbrıs Türk halkı arasındaki bağların koparılmasına gücünüz yetmez.’ dedik. Maraş’ı açtık. Bundan Sonra federasyon defteri kapanmıştır, dedik. Konfedere Milel Genel Kurulu’nda sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın oradaki tarihi konuşmasında Kıbrıslı Türkler üzerinde yürütülmekte olan ambargo ve izolasyonların imdi kentlileşmiş Gün Batısı devletlerinin öz mebde ve ilkeleriyle çelişmekte olduğunu söyledi. Buna son verilmesi gerektiğini, bunların gâvurluk niteliğinde olduğunu ve KKTC’nin artık tanınma zamanının geldiğini ifade etmesi bizim siyasetimizin daha dahi güçlenmesi anlamında ayrımsız mesajdır.”

KKTC’üstelik 144 değişik ülkeden mektepli olduğunu bildiren Tatar, “KKTC’nin efdal öğretimine itibar ediyorlar. Yüzlerce ayrımlı ülkeden turistler geliyor. Dünyanın farklı ülkelerinin ticari iş merkezi var, seçkin cins münasebat geliştirebiliyoruz. KKTC anbean kökleşmekte.” ifadelerini kullandı.

Tatar, elan sonra UNESCO Acun Mirası Listesi’nde vadi düz Arslantepe Höyüğü’nü gezdi. Tatar’a burada Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder tarafından format tablosu ve kayısı sunma edildi.

Kıbrıs Hazar Harekatı sırasında şehit düşen İhsan Seçim Kılıçaslan’ın Başharık Mahallesi’nde oturan ablası Esme Gayda’u da mülakat eden Tatar, Gayda ile kardeşçe etti.

Share: