KKTC Reisicumhur Ersin Tatar’a Malatya’da hamam karşılama

İnönü Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı küşat töreni ve ‘Gün Doğusu Akdeniz’deki Gelişmeler Çerçevesinde Gökçe Yurt Kıbrıs’ mevzulu konuşma programına karışmak üzere Malatya’ya mevrut Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhur Reisi Ersin Tatar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ı makamında görüşme ederek, bire bir süre görüştü.

KKTC Cumhur Reisi Ersin Tatar’ı ağırlamaktan değer duyduğunu belirten Malatya Büyükşehir Şehremini Selahattin Gürkan, “Biz şehrimizi tarif ederken, insanlık medeniyetinin başladığı ‘Anadolu’yu Ana Vatan Özne Destan Şehri’ diye niteleyerek tanım ediyoruz. Yapılan tarihi kazılarda ilk mehabet hayatının, evvel kırtasiyecilik hayatının, önceki gümrükleme işlemlerinin, demirin vasıta ve malzeme olarak kullanılması Malatya’bile zuhur etmiştir. Bu anlamda medeniyetin başladığı düz adına tarif ediyoruz. Bulgu itibariyle 26 Orak Ayı 2021 yılında UNESCO marifetiyle yapılan toplantıda âdemiyet medeniyeti Malatya’da başlamıştır diye niteleyerek, tescil bile edildi. Hasan Gazi’nin Sivas’ı fethinde, Hüseyin Gazi’nin Ankara fethinde, Battal Gazi’nin de Eskişehir’in fethinde 1071 yılından 400 sene geçmiş bu fetihlerin gerçekleştirildiğini görüyoruz. Bu anlamda birlikte Anadolu’yu Ana Vatan Fail Uzunluk Şehri diyoruz. Evliya Çelebi Malatya’yı tanım ederken Dar-ül Rifat temas insanların şehri diye tanım etmiştir. Bağımlı biz Şehr’ül Sakıncasız olduktan sonradan özellikle burada cümle geçmiş medeniyetlere, uygarlıklara, kültürlere ilgili tarihi mirasın ayağa kaldırılması günümüze ve ati kuşaklara aktarılması noktasında iri gayretler gösteriyoruz. Malatya’mızda bir lahzada hızla rastgele uygarlığa ve kültüre ilgilendiren eserlerin Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin destekleriyle Valiliğimizle kuma proje çerçevesi içerisinde bilcümle tarihi miraslarımızın şişman bire bir bölümünü aslına makul şekilde restore ederek, insanların hizmetine sunduk. Malatya, ayrı ayrı uygarlıkların, medeniyetlerin ve kültürün merkezi namına tarif edilen ayrımsız şehirdir.

Günümüzdeki Malatya’birlikte uran yetişkin ayrımsız yerdedir. Dünyanın sarıerik başkenti adına Malatya’yı tarif ediyoruz. Güneşin zer yumurtası diyoruz. Kayısı üzere çok fena hâlde ayrımsız Acun Ticaret Merkezi yapıyoruz. Kayısının adalet ettiği yeri bularak Malatya’mız ekincilik, tecim, endüstri ve firez şehri olma anlamında ve de turizm rotalarının burada olma anlamında yüce bir şehir olacaktır. Turgut Özal Tıp Merkezi’miz yaptığı liyakatli çalışmalarla Malatya’nın esenlik anlamında dahi benzeri merkezi olması noktasında güzelce benzeri himmet içerisindeler” dedi.

Kıbrıs’ın Türk halkının gönlünde haddinden fazla ayrı tıpkı yeri olduğunu dahi tabir fail Gürkan, Türkiye’dahi yaşan herkesin Kıbrıs ile büyüdüğünü vurguladı. Kıbrıs’ın öneminin ve değerinin büyüklüğünden dahi bahseden Gürkan, “1974 yılındaki Sulh Hareketi ile Kıbrıs özgürlüğüne kavuşmuştur. Biz seçkin devir Kıbrıs halkıyla beraber olduk, beraber olmaya üstelik devam edeceğiz. Kıbrıs’ta kanayan bir acı bizim yaramızdır. Kıbrıs’ta arz ufak bir diken Kıbrıslı vatandaşımızın ayağına batarsa o bizim acımızdır. Bu anlamda Kıbrıs’a cebin hüsnüniyetimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yerine bu meyandadır. KKTC Cumhurbaşkanlığı namına sizler dahi Yıldız Kıbrıs’ın Türkiye ile olan ilişkilerini ve dünya ile olan ilişkilerini yeryüzü güzel şekilde yürütüyorsunuz. Ben bu anlamda sizlere haddinden fazla teşekkürname ediyorum, sizleri Malatya’üstelik ağırlamaktan itibar duyduğumu izhar etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Malatya’de olmaktan iri bahtiyarlık duyduğunu ve Öğretmenler Günü zımnında bir zamanda sarıklı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın Öğretmenler Günü’nü kutlayarak, “Malatya’ya üçüncü sefer hareket. Kıbrıs gazileri bizler için çok önemli nedeniyle onlarla bazı bazı haberleşmek ve onları yolmak bizim amacıyla benzeri mutluluktur. Malatya beş altı önce sizin birlikte bahsettiğiniz kabil Malatya yabanlık medeniyetinin başladığı bire bir site. 1974 yılındaki Hazar Hareketi ile Kıbrıs özgürlüğüne kavuşarak, dünyadaki hak ettiği yerini alması ve Şarki Akdeniz’deki ulusal doğruluk ve çıkarların korumasında Türk Devleti kendisine bilcümle bu beklentilerimize balaban bir bakım etmektedir. 1974’ten sonraki süreçlerde hepinizin birlikte malumu olduğu kabilinden federal çatı altında nasıl benzeri anlaşma tür şeklinde haddinden fazla etraflı yıllar müzakereler o tatlılıkla sürdürülmüş, ancak şu ortaya balkon ki cebin yan bizleri hiçbir ahit bedel görmüyor. Alelhusus Annan planından bilahare ada Avrupa Birliği’nindir. Avrupa Birliği içerisinde Türkiye’ye birlikte lüzumlu bulunmayan, Kıbrıs’ta federal tıpkısı çatı altında bulaşacak olan Kıbrıs Rumları ve Türkler Avrupa Birliği’nin üyesi olarak sulh, dirlik ve hesaplı başarıyla hayatlarını bitmeme ettirebilirler. Bizim böyle tıpkısı şeyi akseptans etmemiz türlü değil. Tığ bir zaman beri kendimizi Türk Milleti’nin bir parçası olarak görmüşüzdür. Nedeniyle Türkiye nerede biz da oradayız. KKTC inanıyorum kim önümüzdeki süreçlerde Doğu Akdeniz’in parlayan bire bir yıldızı olacaktır. Zira bizim hem arkamızda hem yanımızda muazzam bire bir Türkiye Cumhuriyeti vardır. Türkiye Cumhuriyeti Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın bıçkın çıkışlarından çevre çokça teşekkür ediyorum. Malatya halkını selamlıyorum” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Gürkan ziyaretin anısına Tatar’a kayısı, Arslantepe’da bulunan evvel kılıcın replikasını ve tespih armağan etti. – MALATYA

Share: